Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

V Nemecku chcú 7 % DPH pre gastro natrvalo

Podporujú ju aj politici parlamentných strán

Pred tromi rokmi sa v Nemecku v rámci pomoci gastru znížila DPH v stravovacích zariadeniach z pôvodných 19 percent na 7 percent. Na pôvodnú úroveň by sa mala vrátiť od 1.1. 2024 ozývajú sa však čoraz viac hlasy, aby 7 percentná DPH na stravovacie služby zostala zachovaná natrvalo. Tento názor nemá len gastronomická brandža, ale trvalé zachovanie podporujú aj politici

Spolkové združenie reštaurácií DEHOGA je vďačné za túto podporu, ale upozorňuje, že je potrebné ešte veľa vysvetľovať a presviedčať, aby sa tento tak dôležitý záujem odvetvia skutočne uviedol do praxe.

V dôvodoch, prečo by mala byť DPH trvalo znížená sa uvádza, že návrat k plnej sadzbe by veľmi tvrdo zasiahol malé a stredne veľké reštaurácie a to aj napriek tomu, že obrat gastronomického sektoru sa v Nemecku vrátil na úroveń 90 percent predkoronových čísel, celkové čísla však výrazne ovplyvnila inflácia.

Inflácia, vysoké ceny energií a recesia vyvíjajú na pohostinstvo aj podľa nemeckých politikov značný tlak. Opätovné zvýšenie DPH by tento tlak len zvýšilo.

Ako povedal, jeden z politikov vládnej CSU v Bavorsku, ktoré je baštou nemeckého turizmu, ak sa darí pohostinstvu, darí sa aj remeselníkom, obchodu, cestovnému ruchu a hospodárstvu! Zníženie DPH vytvára pozitívne impulzy pre kvalitné a bezpečné pracovné miesta a trvalé zníženie DPH vytvára perspektívu pre pohostinstvo a motiváciu pre hospodárstvo.”

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content