Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Gurmán AWARD 2024

Udeľovali sa ocenenia Gurmán AWARD.

Ocenenia udeľoval bedeker Gurmán na Slovensku za výbornú gastronómiu a reštauračné služby.

Každoročne je vydanie bedekra Gurmán na Slovensku očakávanou udalosťou v celej  gastronomickej obci. Je s ním spojené aj udeľovanie cien Gurmán AWARD vo viacerých kategóriách, ako je Reštaurácia roka či Kuchár roka, a tiež udeľovanie prestížnych Zlatých vidličiek. „Po devastačnom období korony sa cestovný ruch a gastrosektor len veľmi pomaly spamätávajú. Preto sme nesmierne radi, že sme mohli bedeker opäť vydať, a dať tak verejnosti na známosť, že tí najlepší to nevzdali!“ hovorí vydavateľ Radoslav Nackin.

Nastalo veľa zmien a viaceré reštaurácie si polepšili. Treba však zdôrazniť, že všetky reštaurácie, ktoré sú v bedekri Gurmán na Slovensku, sú tie najlepšie z celého Slovenska a zaslúžia si veľký rešpekt. Sme radi, že ich z roka na rok pribúda.  

Gurmán na Slovensku je už aj online a aj v anglickom jazyku. Do hodnotení sa môžu už zapojiť aj gurmáni samotní a tlmočiť tak svoj názor a svoju skúsenosť s danou reštauráciou. Reštauráciám udeľujeme maximálne 100 bodov, a to v štyroch kategóriách:

Kuchyňa   50 bodov, Servis    20 bodov, Vínna karta  20 bodov, Ambient  10 bodov

3 Zlaté vidličky

Gašperov mlyn a UFO potvrdili svoje 3 Zlaté vidličky. Na ich úroveň sa dostali aj dva úplne nové koncepty, a to reštaurácia Irin Lukáša Heska a reštaurácia ECK šéfkuchára Daniela Tilingera. Máme tak na Slovensku už 4 Zlaté reštaurácie s troma vidličkami, čo je približne úroveň 1,5 – 2 michelínske  hviezdy.

Kuchár roka – EBENICA COFFEE Best 20 Chefs

Šéfkuchár  Daniel Tilinger z ECK  sa stal podľa hlasovania odborných hodnotiteľov Gurmána a tiež hlasov všetkých šéfkuchárov z reštaurácií v Gurmáne jednoznačne Kuchárom roka v rebríčku Ebenica Best 20 Chefs za prínos pre slovenskú gastronómiu otvorením svojej signature reštaurácie. Druhý skončil Lukáš Hesko a tretí Martin Novák.Najlepšiu hospitality majú v  Irin Bratislava, kde vás osobne privíta sám šéfkuchár Hesko a servíruje jeho jedlá.

Somelierom roka je podľa nominácie Asociácie somelierov Slovenska, Patrícia Bačová – mladá nádejná somelierka. Grand Prix za celoživotné dielo dostal Richard Císar, ktorému takto vyjadrilo vďaku celé hnutie Zväzu kuchárov a cukrárov Slovenska.

Zlaté vidličky

Udeľovali sa aj nové Zlaté vidličky a dve dostala reštaurácia Franz Jozef Hotela Lomnica, čím sa stala aj hotelovou reštauráciou roka. Jednu zlatú vidličku prvýkrát dostali reštaurácie Edomae sushi Matsuki a zároveň sa stali aj tématickou reštauráciou roka. Ďalšími sú : ARTE restaurant – Kaštieľ Pálffy Sv.Jur, Sogu Bistro Martina Nováka, Pivnica u zlatej husi, BUBBLES A Colette.

Najviac bodov v Bratislave získal ECK, v Nitrianskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji dominoval už desiaty rok za sebou Marián Filo so svojím Chateau Čereňany, v Žilinskom a Banskobystrickom kraji tiež dlhoročný líder gastronómie Peter Ďurčo a jeho TOP restaurant a v Prešovskom a Košickom kraji je lídrom Gašperov mlyn.

Gurmán každoročne vyhodnocuje najlepšie reštaurácie v troch kategóriách samostatne. v kategórii Prémiové reštaurácie, ktorej partnerom je METRO Slovensko bolo poradie nasledovné:

  1. miesto: ECK, 2. miesto: Gašperov mlyn a 3. miesto: Irin.

V kategórii hotelových reštaurácií, ktorých partnerom bolo IMESO Slovensko

  1. miesto: Franz Jozef – Hotel Lomnica,  2. miesto: Grand Hotel Kempinski High Tatras a 3. miesto: Reštaurácia Sissi Hotela Lomnica.

V tematických reštauráciách, ktorých partnerom bol pivovar ERB:

  1. miesto  Edomae sushi Matsuki,  2. miesto iasai Food Bar a 3. Penzión a reštaurácia Villa Rosa 

GURMÁN TOP 29 reštaurácií Slovenska – powered by S.Pellegrino.

Novinkou minulého  ročníka udeľovania cien bolo, že sme vytvorili aj celkový súhrnný rebríček všetkých reštaurácií bez rozdielu zamerania a úrovne luxusu, kde dominantnou bola podľa našich kritérií kuchyňa a následne servis. Tento rebríček bol nazvaný podľa svetovo známeho partnera gastronómie, talianskej značky S.Pellegrino.

Poradie je nasledovné: 1. miesto ECK, 2. miesto Gašperov mlyn a 3. miesto Irin.

Druhou NOVINKOU bolo udeľovanie prvých zelených vidličiek pre reštaurácie, ktoré svoju prevádzku nasmerovali na udržateľný rozvoja a zero waste prístup. Hodnotí sa ich prístup k zdrojom, ktoré by mali byť z najbližšieho okolia a čo najmenej zaťažovať svoje okolie. Je to o zužitkovaní čo najväčšej časti surovín či zvierat tak, aby bola kuchyňa rozmanitá, zdravá a predovšetkým udržateľná. Zelené vidličky obhájili reštaurácie Gašperov mlyn a Villa Rosa a novoudelenou je Sýpka u Ludvíka z Bábu.

Objav roka

Treťou NOVINKOU bolo udelenie ceny „ Objav roka“pre mladých kuchárov, ktorí sa objavili na slovenskej gastroscéne a presadili sa v náročnej konkurenicii.

Objav roka 2024: Matej BAKOŠ – Bakoš bistro Košice a Lukáš HEUSER – Origin Lučenec

Treba si vždy vyberať, za akým zážitkom či kvalitou idete. Každá z reštaurácií je v niečom vynikajúca, nie každá je zariadená luxusne, trendy začínajú byť bistrá v jednoduchom štýle, ale s precíznou kuchyňou. Preto, milí gurmáni, navštevujte tie reštaurácie, kde vám chutí, a podporujte ich, chváľte a odporúčajte svojim priateľom! Pretože pozitívne promo potrebujú nielen samotné reštaurácie, ale aj celá slovenská gastronómia.

Želám vám dobrú chuť pri ochutnávaní tých najlepších reštaurácií Slovenska.

Radoslav R. Nackin – gurmán a vydavateľ bedekra Gurmán na Slovensku

FOTO: Jakub Čajko

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content