Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Bella Italia – krásna ale s neskutočnými poplatkami

Za čo všetko vám môžu v talianskych podnikoch naúčtovať extra prirážku

Taliansko ľudia milujú aj pre vynikajúce jedlo a znesiteľné ceny. Na druhej strane sú talianski gastronómovia vo vychytených turistických oblastiach známi tým, že dokážu dávať rôzne prirážky k doslova všetkému.

Už roky sú napríklad známe kaviarne na Námestí Svätého Marka v Benátkach svojimi horibilnými cenami – už pre piatimi rokmi tam káva stála 7 euro. Ale len keď ste si sadli na terasu alebo dovnútra podniku. Ak ste si ju dali pri bare „na stojáka“ tak ste zaplatili euro. Rovnako za iné nápoje. Prirážka 6 EUR bola vraj za výhľad a živú hudbu, ktorá na námestí hrala. Toto leto zdá sa sú to nielen gastronómovia v Benátkach, ktorí si urobili z turistov dojnú kravu.

Organizácia na ochranu spotrebiteľov Consumerismo prehľadne zdokumentovala množstvo prípadov cenových škandálov, ktoré zverejnili rôzne médiá. Došla k záveru, že ceny v turistických baštách Talianska boli toto leto v priemere viac ako dvakrát vyššie ako pred rokom.


Dve eurá za rozkrojenie sendviču a zohriatie vody: Tu je niekoľko prípadov: Pri jazere Como istý pár požiadal čašníčku, aby im sendvič so šunkou rozkrojila na polovicu. Reštaurácia si za to účtovala dve eurá. Žene v meste Lido di Ostia pri Ríme tiež účtovali dve eurá. Dala si ohriať fľašu pre svoje dieťa v mikrovlnnej rúre.

Dve eurá za tanier a 60 za výhľad: Na Sardínii musel pár zaplatiť 60 eur za dve kávy a dve malé fľaše vody. Majiteľ reštaurácie argumentoval tým, že ceny boli uvedené v jedálnom lístku a odôvodňoval ich krásnym výhľadom na jachty v neďalekom prístave.
Neďaleko Portofina si reštaurácia účtovala servisný poplatok dve eurá za prázdny tanier, ktorý si hostia vypýtali a kaviareň pri jazere Como si účtovala desať centov za trochu kakaového prášku na kapučíno.

Talianov nahradili zahraniční: Cenová explózia spôsobila, že mnohí Taliani sa tento rok museli vzdať dovolenky vo vlastnej krajine a namiesto toho sa obrátili na krajiny ako Albánsko a Čierna Hora. Taliansky turistický priemysel sa s tým (zatiaľ) dokáže zmieriť. Návštevníci zo zahraničia viac než vykompenzovali pokles domácich hostí.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content