V Saudskej Arábii bude možné kúpiť alkohol

Zatiaľ v ňom budú môcť nakupovať len nemoslimskí diplomati

Cestovný ruch je popri prírodných zdrojoch jedným z najdôležitejších hospodárskych odvetví v Saudskej Arábii. Je totiž domovom najsvätejšieho miesta islamu: milióny veriacich každoročne putujú do Mekky. Krajina sa však chce otvoriť aj zahraničným návštevníkom, ktorí nie sú veriaci.

Prísne zákony zakazujúce konzumáciu alkoholu však pôsobia na potenciálnych turistov odstrašujúco. Predaj alkoholu je zakázaný už desaťročia a tým, ktorí zákon porušia, hrozí pokuta alebo väzenie, prípadne aj bičovanie. Monarchia chce teraz povoliť otvorenie obchodu s alkoholom, čo sa označuje za míľnik liberalizácie.
Nie je to však také „horúce“ obchod nebude prístupný verejnosti a prístup doň budú mať len nemoslimskí diplomati. Ak si chcú zákazníci v novom obchode kúpiť alkohol, musia sa najprv zaregistrovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Potom dostanú od ministerstva zahraničných vecí autorizačný kód. Na nákupy budú stanovené aj mesačné limity.

Otvorenie krajiny pre cestovný ruch sa považuje za obľúbený projekt korunného princa Mohameda bin Salmána. Jeho koncepcia budúcnosti “Vízia 2030” má posilniť cestovný ruch a znížiť závislosť od ropy. Predaj alkoholu je prísne zakázaný už viac ako 70 rokov. Začiatkom 50. rokov 20. storočia vtedajší monarcha Abdulaziz zaviedol toto pravidlo po tom, ako jeden z jeho synov údajne pod vplyvom alkoholu zastrelil britského vicekonzula. V nasledujúcich desaťročiach panovníci prijali ultrakonzervatívny výklad islamu, wahhábizmu

Aj ďalšie krajiny na Arabskom polostrove uvoľňujú predpisy týkajúce sa alkoholu a Spojené arabské emiráty (SAE) nedávno dokonca povolili varenie piva.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content