V Bordeaux budú platiť za likvidáciu vinohradov

Namiesto nich majú vyrásť lesy, pretože červené víno nejde na odbyt

Na Slovensku rozloha rodiacich vinohradov stále klesá, za posledných 30 rokov z 30 000 ha na necelých 8 000. Kým u nás zanikali vinohrady takpovediac spontánne, vo francúzskej vinohradníckej oblasti Bordeaux idú za ich zánik platiť.

Francúzsko ide totiž vyplácať vinohradníkom v tomto regióne prémiu, ak prestanú časť vinohradov obrábať. Štát, región a priemyselné združenie vyplatia až 67 miliónov eur na reštrukturalizáciu vinohradníctva v okolí Bordeaux, oznámil včera minister poľnohospodárstva Marc Fesneau. Zaniknúť má 9 500 ha v súčasnosti rodiacich vinohradov.

Dôvodom je nadprodukcia vína a jedným z dôvodov problémov s odbytom je klesajúca spotreba červeného vína. Opustené vinice sa majú znovu zalesniť.

Združenie vinárov z Bordeaux, ktoré niekoľkokrát demonštrovalo za štátnu pomoc, privítalo rozhodnutie Paríža. Celkovo sa v regióne na západe Francúzska v súčasnosti obrába približne 110 000 hektárov vinohradov. Vinohradníctvo v regióne Bordeaux vytvára ročný obrat štyri miliardy eur a zabezpečuje 48 000 pracovných miest.

Francúzsko už pred niekoľkými týždňami rozhodlo aj o destilácii 2,5 milióna hektolitrov prevažne červených vín na alkohol kvôli problémom s odbytom. Tento rok má štát a EÚ na tento účel poskytnúť dotácie vo výške 160 miliónov eur. Alkohol destilovaný z vína sa môže použiť na výrobu dezinfekčných prostriedkov, parfumov a bioetanolu.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content