Kampaň za zákaz predaja živých rýb môže mať oveľa horšie dôsledky, ako obmedzenie možnosti kúpiť si úplne čerstvú rybu
Keď sa blížili Vianoce, všetci sme si pamätali každoročne sa opakujúci výjav – kade so živými kaprami pred obchodmi a davy ľudí, ktorí si ich odnášali domov. Teraz sú možnosti širšie, ako si správne vybrať a kúpiť rybu na Vianoce a na čo si treba dávať pozor?
Ideálne od lokálnych predajcov
Andrej Horváth majiteľ Rybárstva Stupava upozorňuje, že každý predajca je povinný mať napísaný pôvod kaprov, ktoré ponúka, ideálne je kupovať ryby zo Slovenska a od lokálnych predajcov.
Ryby nemôžu byť poškodené, apatické, otočené hore bruchom, musia mať reflexy, nemôžu byť natlačené hlava na hlave. Priamo na mieste odporúča nechať si rybu spracovať. Ak sa predsa len rozhodnete, rybu spracovať až doma, treba jej pripraviť čo najchladnejšiu, ideálne odstátu vodu, na úrovni teploty, ktorá je vonku. Ak kupujete už spracovanú rybu, má byť lesklá, mokrá a nie suchá. Má mať príjemnú vôňu po rybacine. Pružnú svalovinu, vypuklé lesklé oči, nie matné, vpadnuté. Keď má aj žiabre, má ich mať pekne červeno krvavé. A samozrejme, musí mať určený dátum spotreby.
Ryba vydrží aj 5 dní
A.Horváth odporúča sladkovodné ryby, okrem tých tradičných, napríklad filet zo sumca, jesetera, sumčeka afrického či ostrieža nílskeho, ktoré sú vhodné aj pre deti a sú bez kostí.
Najväčší nápor majú predajcovia rýb pred Vianocami 21.-22.12., rybu si možno však kúpiť aj skôr. Pri správnom skladovaní pri teplote 0 stupňov vydrží až 5 dní. Treba ju zavákuovať alebo zabaliť do potravinárskej fólie, prípadne ju napácovať. Ak chce niekto predísť stresu, rybu kúpiť skôr a zmraziť ju, dá sa to bez problémov. treba ju však zmraziť dôkladne osušenú, aby voda čo najmenej potrhala svalovinu. Rozmrazovať by sa mala v chladničke – 12-24 hodín. V mrazničke by však nemala byť dlhšie ako tri mesiace.
Tradícia, ktorá je ohrozená
Pre veľa ľudí bol v minulosti a je možno aj teraz, vianočný kapor jediná ryba ktorú počas celého roka zjedli. Lebo ten jednoducho u nás k sviatkom patrí. Je to tradícia a jedol sa ako pôstne jedlo už pred stáročiami.
Je však možné, že o pár rokov budú kade s rybami a možnosť kúpiť si pred Vianocami pred obchodmi čerstvú rybu minulosťou. Už tento rok ich neuvidíte pred Kauflandami a na budúci rok nebudú ani pred predajňami Tesco. A pri tom oba reťazce predávajú ryby zo zahraničia balené, chované a zabíjané rovnako ako zo slovenských alebo českých rybníkov! Obidva reťazce sa rozhodli plochy, kde sa ryby doteraz predávali, už neprenajímať. Je to dôsledok kampane Kaprie peklo za zákaz predaja živých kaprov, ktorú robí organizácia Humánny pokrok. Tá hovorí, že hlavným dôvodom spustenia kampane a petície za zákaz predaja živých rýb boli najnovšie vedecké poznatky, ktoré dokazujú, že ryby majú rovnakú schopnosť prežívať stres, strach či bolesť ako ľudia či ostatné cicavce.
Ľudia, ktorí v rybnom hospodárstve pracujú, zase hovoria, že tvorcovia a organizácie kampane svojvoľne manipulujú s faktami bez akejkoľvek odbornej konzultácie s rybnikármi a veterinármi a zavádzajú verejnosť. Reakcie zahraničných obchodných reťazcov svedčia o tom že úspešne a účinne.
Najprísnejšie zákony v Európe. Ako vždy na Slovensku.
„Predaj živých rýb je na Slovensku povolený a máme v Európe najprísnejšie veterinárne zákony, ktoré tento predaj usmerňujú. Presne určujú napríklad množstvo rýb v kadi, teplotu vody, myslia na zdravotný stav, na manipuláciu a všetko okolo toho, aby neprichádzalo k týraniu zvierat,“ vysvetľuje Andrej Horváth, majiteľ Rybárstva Stupava.
„Takže ak má niekto konkrétne poznatky o tom, ako kapry pri predaji trpia, treba poukázať na konkrétnych predajcov, ktorí nedodržiavajú pravidlá a u tých urobiť opatrenia a nie očierňovať nás všetkých,“ pokračuje. Dnes už každý, aj stánkový predajca, ponúka, že rybu odborne očistia, takže nikto si ju nemusí brať živú domov. „Možno aj toto je cesta – nezakazovať predaj živých rýb, ale hľadať riešenie, aby si ľudia živú, čerstvú rybu mohli kúpiť hocikde, ale museli by si ju dať nechať odborne na mieste usmrtiť, prípadne očistiť. Tým zabránime neodbornému manipulovaniu,“ myslí si rybnikár. Mimochodom – tak to dnes už robí 90 percent ľudí, ktoré ryby pred Vianocami kupujú, živú rybu si domov odnáša málokto.
Záchranou kaprov k zániku rybníkov
Zákaz, ale aj obmedzenie predaja živých kaprov pred Vianocami má podľa kampane chrániť ryby. Bude mať negatívne dôsledky na ekonomiku rybárstiev, spôsobí však aj škody na ekológii krajiny. A pritom bude nepriamo podporovať dovoz a prosperitu zahraničných rybárov a rybárstiev!
Organizátori kampane pripravujú podľa A. Horvátha o prácu ľudí v rybnikárstve a sezónnych brigádnikov. Ak sa totiž ryby prestanú predávať pred obchodmi a bude ich možné kupovať len v rybárstvach, ich dostupnosť pre ľudí sa výrazne zhorší. To znamená nižší predaj a negatívny dopad na ekonomiku rybárstiev.
Pretože tie celý rok pracujú a pripravujú sa najmä na vianočnú distribúciu a predaj, ktorý je ich hlavným zdrojom príjmov. Ak by mali ryby predávať len u seba, je to zlomok toho, čo distribuujú a predávajú teraz pred obchodnými centrami. Množstva a peňazí.
A tu sa dostávame od ekonómie k ekológii. Rybníky v ktorých sa ryby chovajú, majú významnú úlohu pri zadržiavaní vody v krajine – ktorej je stále menej. Lenže ich údržba niečo stojí – a na to rybnikárstva používajú peniaze z vianočného predaja rýb. Ak im príjmy výrazne klesnú, nebudú mať z čoho rybníky udržiavať, vypustia ich alebo časom vyschnú Takže síce kapry nebudú pred Vianocami „trpieť“, zato budú trpieť celé ekosystémy a sucho, ktorým sú už teraz postihnuté časti Slovenska, sa ešte prehĺbi.
Pre spotrebiteľa to bude tiež znamenať, že k slovenskej čerstvej sladkovodnej rybe sa dostane oveľa ťažšie, ako doteraz. Len k tej (väčšinou) dovozovej v supermarketoch, ktoré na kampaň Kaprie peklo reflektujú.
Podporme preto slovenských rybnikárov a kúpte si slovenského kapra či inú rybku na Vianoce!