Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Puby sú vo Veľkej Británii ohrozený druh

Spojené kráľovstvo prišlo za posledný rok o viac ako 500 krčiem

Gastroprevádzky a pohostinské zariadenia to nemajú ani v zahraničí jednoduché. Vo Veľkej Británii napríklad pokračuje „smrť“ pubov, ktoré sú považované div že nie za kultúrne dedičstvo. Nedávno denník Morning Advertiser s odvolaním sa na Britskú asociáciu barov a krčiem (BBPA) uviedol, že v roku 2023 v krajine definitívne zatvorilo svoje brány 509 pubov. Dotklo sa to aj viac ako 6 000 pracovných miest.

K pomeru, koľko pubov je v krajine – 45 300 to vyzerá ako zanedbateľné číslo, je to však pokračovanie dlhoročného trendu – pred 25-timi rokmi bolo na ostrovoch o 10 000 pubov viac.


BBPA ako dôvod zatvárania uviedla “tvralovysoké účty za energie, jednu z najvyšších daní na pivo v Európe a žiadne úľavy na DPH”. Ako uviedla výkonná riaditeľka BBPA Emma McClarkinová „Keď obec či mesto príde o pub, nestratí len budovu a pracovné miesta, stráca aj kultúrny majetok, ktorý je v jej srdci a ktorý sa nedá nahradiť.”
Puby sú aj ekonomickým ukazovateľom a podľa nej existuje zjavná súvislosť medzi zánikom pubov a úpadkom hlavných ulíc na mnohých miestach. Odvetvie vyzvalo vládu, aby pomohla. Okrem iného je potrebné znížiť daň z piva a DPH.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content