Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Hotel Devín má už 70 rokov!

Hotel Devín

Ikonický hotel Devín na brehu Dunaja bol slávnostne otvorený dňa 10. augusta 1954. V budúcom roku 2024 to bude už sedemdesiat rokov od jeho zrodu. 70 rokov je už dlhá doba a za ten čas sa tu udialo veľa udalostí, príbehov jeho hostí a aj sám hotel napísal pár riadkov histórie bývalého Československa či samostatného Slovenska.

80. roky a aktuálny stav kaviarne

Naprojektoval ho národný umelec Emil Belluš ako nadčasový hotel vo funkcionalistickom štýle. Bola to adresa na stretnutia vtedajšej smotánky a hlavne umelcov. Kaviareň hotela bola tým miestom, kde to neustále žilo a kde sa stretával vtedajší svet.  Hotel slúžil aj ako vstupná brána pre obchodníkov a delegácie zo Západu a preto tu pracovali tí najlepší kuchári, čašníci ako aj hotelový personál. Znalosti etikety a 2-3 jazykov boli nutnosťou.

Známa Francúzska reštaurácia hotela Devín bola dlhé roky tou najlepšou gurmánskou adresou na Slovensku a vychovala množstvo skvelých šéfkuchárov a čašníkov. Nevarilo sa tu síce francúzske jedlo, ale systém obsluhy bol francúzsky – preto ten názov. Šéfoval mu Maitre d´hôtel, ktorý sa staral o pohodu hostí v celej reštaurácii. Potom tu boli: vedúci čašník, somelier, pomocníci pre hlavné jedlá, pre šaláty, predjedlá a nakoniec debaraséri. A klavírista! Na toho nemôžeme zabudnúť. Hral každý deň na obed a večer iba pre hostí reštaurácie.

80. roky a aktuálny stav reštaurácie

V hoteli bola aj Slovenská reštaurácia a prvá Ázijská reštaurácia na Slovensku, ktorú viedol legendárny pán Růžička. Pracovali v nej vietnamskí kuchári a čašníčky. Nočný bar hotela bol veľmi unikátny a skôr útulný ako okázalý.

Dnes sa opäť hlási o slovo Francúzska reštaurácia s ponukou kvalitnej kuchyne. Hotel ponúka priestory pre konferencie a väčšie firemné akcie a z nočného baru sa stalo príjemné a priam až osobné wellness šité na mieru pre tých, ktorí chcú mať kľud od davov.

 Lákavá ponuka štýlovo aranžovaných jedál

Dnes prešli všetky strediská a aj hotelové izby značnou rekonštrukciou a ponúkajú opäť ten decentný honor kvality, o ktorý tu v Devíne stále išlo.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content