Gastro v Tatranskej Lomnici obohatí Kuszmanov bazár

Otvoria ho na mieste, kde bol prvý obchod v tejto tatranskej osade

Pred 127 rokmi otvorili v Tatranskej Lomnici prvú predajňu, kde si mohli domáci aj návštevníci nakúpiť potraviny, ale aj športové potreby. Volala sa podľa majiteľa Júliusa Kuszmana Kuszmanov bazár a stála pri ceste z Tatranských Matliarov do Smokovca v priestore medzi Kúpeľným domom a hotelom Lomnica.

O niekoľko dní bude na mieste, kde voľakedy pôvodný obchod stál a potom prešiel mnohými zmenami, opäť Kuszmanov bazár- tentokrát v novom prevedení. Po rekonšktrukcii tu vznikla remeselná pekáreň a cukráreň, ale aj reštaurácia PaB (pub) a apartmány. Podľa Miriamy Vojčíkovej, prevádzkovej riaditeľky Hotela Lomnica a Kuszmannovho bazáru, sa pri rekonštrukcii nechali inšpirovať originálnou myšlienkou Júliusa Kuszmanna, keď bol jeho obchod nielen miestom nákupov, ale predovšetkým stretnutí a priateľských rozhovorov.

Preto bude v „bazári“ pekáreň, cukráreň aj reštaurácia s remeselným pivom z pivovaru Pálffy Brauerei zo Sv. Jura.

V pekárni budú každý deň piecť kváskový chlieb a ďalšie pečivo v etážovej peci ale aj špeciality ako cviklový chlieb. Tiež zákusky či torty aj na objednávku a vyrábať exkluzívne pralinky.

O jedlo v reštaurácii PaB [pub]-e stará šéfkuchár Jaroslav Bachleda. „V ponuke nájdete langoš či pivný guľáš z bravčových líčok, ale napríklad aj cuketový prívarok so zemiakovými džatkami. Keďže máme stáleho hosťa Františka Jozefa, tak sme neodolali a na menu sme zaradili aj typickú žemľu s leberkäse. Aj to patrilo v minulosti ku kuchyni Rakúsko-Uhorska, ktorého súčasťou sme boli aj my,“ predstavuje ponuku jedál Jaroslav Bachleda.

Určite vás napadlo, prečo spomína rakúsko-uhorského cisára, ktorého postavu v reštaurácii aj uvidíte. Historické pramene síce o návšteve Františka Jozefa I. a jeho manželky Sissi vo Vysokých Tatrách mlčia, . cestou vlakom z Bardejova, kde Sissi preukázateľne bola, sa však teoreticky mohli na chvíľu zastaviť aj v Tatranskej Lomnici.

„Habsburgovci sú pre nás veľkou inšpiráciou aj pri ostatných našich projektoch. V Hoteli Lomnica si hostia stále môžu pozrieť unikátnu repliku korunovačných šiat legendárnej Sissi. Preto sme sa pohrávali s myšlienkou, čo by sa stalo, keby František Jozef neodolal dobrému pivu a zastavil sa u nás ,“ vysvetľuje prítomnosť postavy cisára pána v reštaurácii Miriama Vojčíková.

František Jozef má tak našliapnuté stať sa novým foto miestom v Tatranskej Lomnici Šanca, že tohto Habsburga stretnete a odfotíte sa s ním, je tu stopercentná.

Slávnostné otvorenie prevádzok Kuszmannovho bazáru sa uskutoční 18. augusta, ale otvorené budú už od 12.8. Každý víkend potom budú robiť pre návštevníkov zaujímavý program.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content