Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Gastro v Tatranskej Lomnici obohatí Kuszmanov bazár

Otvoria ho na mieste, kde bol prvý obchod v tejto tatranskej osade

Pred 127 rokmi otvorili v Tatranskej Lomnici prvú predajňu, kde si mohli domáci aj návštevníci nakúpiť potraviny, ale aj športové potreby. Volala sa podľa majiteľa Júliusa Kuszmana Kuszmanov bazár a stála pri ceste z Tatranských Matliarov do Smokovca v priestore medzi Kúpeľným domom a hotelom Lomnica.

O niekoľko dní bude na mieste, kde voľakedy pôvodný obchod stál a potom prešiel mnohými zmenami, opäť Kuszmanov bazár- tentokrát v novom prevedení. Po rekonšktrukcii tu vznikla remeselná pekáreň a cukráreň, ale aj reštaurácia PaB (pub) a apartmány. Podľa Miriamy Vojčíkovej, prevádzkovej riaditeľky Hotela Lomnica a Kuszmannovho bazáru, sa pri rekonštrukcii nechali inšpirovať originálnou myšlienkou Júliusa Kuszmanna, keď bol jeho obchod nielen miestom nákupov, ale predovšetkým stretnutí a priateľských rozhovorov.

Preto bude v „bazári“ pekáreň, cukráreň aj reštaurácia s remeselným pivom z pivovaru Pálffy Brauerei zo Sv. Jura.

V pekárni budú každý deň piecť kváskový chlieb a ďalšie pečivo v etážovej peci ale aj špeciality ako cviklový chlieb. Tiež zákusky či torty aj na objednávku a vyrábať exkluzívne pralinky.

O jedlo v reštaurácii PaB [pub]-e stará šéfkuchár Jaroslav Bachleda. „V ponuke nájdete langoš či pivný guľáš z bravčových líčok, ale napríklad aj cuketový prívarok so zemiakovými džatkami. Keďže máme stáleho hosťa Františka Jozefa, tak sme neodolali a na menu sme zaradili aj typickú žemľu s leberkäse. Aj to patrilo v minulosti ku kuchyni Rakúsko-Uhorska, ktorého súčasťou sme boli aj my,“ predstavuje ponuku jedál Jaroslav Bachleda.

Určite vás napadlo, prečo spomína rakúsko-uhorského cisára, ktorého postavu v reštaurácii aj uvidíte. Historické pramene síce o návšteve Františka Jozefa I. a jeho manželky Sissi vo Vysokých Tatrách mlčia, . cestou vlakom z Bardejova, kde Sissi preukázateľne bola, sa však teoreticky mohli na chvíľu zastaviť aj v Tatranskej Lomnici.

„Habsburgovci sú pre nás veľkou inšpiráciou aj pri ostatných našich projektoch. V Hoteli Lomnica si hostia stále môžu pozrieť unikátnu repliku korunovačných šiat legendárnej Sissi. Preto sme sa pohrávali s myšlienkou, čo by sa stalo, keby František Jozef neodolal dobrému pivu a zastavil sa u nás ,“ vysvetľuje prítomnosť postavy cisára pána v reštaurácii Miriama Vojčíková.

František Jozef má tak našliapnuté stať sa novým foto miestom v Tatranskej Lomnici Šanca, že tohto Habsburga stretnete a odfotíte sa s ním, je tu stopercentná.

Slávnostné otvorenie prevádzok Kuszmannovho bazáru sa uskutoční 18. augusta, ale otvorené budú už od 12.8. Každý víkend potom budú robiť pre návštevníkov zaujímavý program.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content