Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Reštaurácia, ktorá rozhádala dva štáty

Ako dokáže názov podniku vyvolať politický konflikt

Jordánsko a Izrarel ako susedné štáty na nepokojnom Blízkom východe nažívali roky pomerne pokojne. Všetko sa zmenilo 7. októbra 2023, keď bolo pri teroristickom útoku v Izraeli zabitých približne 1 200 ľudí, stovky rukojemníkov boli zajaté a Izrael začal s útokmi proti hnutiu Hammas v pásme Gazy. Odvtedy panuje medzi Jordánskom a Izraelom diplomatické napätie. To ešte zvýšilo nedávne otvorenie novej reštaurácie v provincii Karak, južne od hlavného mesta Jordánska Ammánu.

Jej majiteľ dal totiž o jej názve hlasovať na stránke podniku na Facebooku a k hlasovaniu mala motivovať aj výhra – zlatý prsteň. Víťazný názov však vyvolal v susednom Izraeli pobúrenie – najviac hlasov totiž dostal názov October 7, teda deň teroristického útoku na Izrael.
„Hanebná glorifikácia 7. októbra sa musí zastaviť,” napísal na X (predtým Twitter) izraelský opozičný líder Jair Lapid. Uviedol, že nenávisť voči Izraelu vytvára extrémizmus, ktorý viedol k brutálnemu masakru 7. októbra. “Očakávame, že jordánska vláda to verejne a jednoznačne odsúdi,” povedal Lapid.
Skutočnosť, že sa v Jordánsku bez problémov otvára reštaurácia s názvom dňa masakru, sa v Izraeli považuje za provokáciu.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content