Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Veľké hodnotenie šumivých vín

Šumivé nápoje vždy boli a budú obľúbené. Neohrozujú ich trendy a pravidelne vedú v rebríčkoch rôznych hodnotení. Aj preto sme sa v redakcii rozhodli, že vám prinesieme najnáročnejší test zo všetkých. Postavili sme proti sebe len bublinky.
Champagne, brut or sparkling wine in glass

Bublinky v nápojoch sú fenoménom už celé stáročia. V počiatkoch indikovali čerstvosť nápoja a to v nás zostalo zakorenené dodnes.

V časoch, keď sa po vodu chodilo priamo k prameňu, vyvierala často ako perlivá. Priniesla sa domov na stôl a pila sa dva dni. Keďže mala bublinky, bolo jednodu-ché zistiť, či je čerstvá. Ak stála niekoľko dní, bublin-ky vyprchali a ľudia sa báli mikróbov v nej. Ak si dnes človek dopraje perlivý alebo sýtený nápoj, podvedome cíti, že pije niečo čerstvé. Pivo, sekt, sódu.

Oslovili sme niekoľko slovenských distribútorov vína a v jedno pondelkové ráno sme sa stretli v krásnych priestoroch zrekonštruovaného vínneho baru Vínimka v centre Bratislavy. S celou organizáciou pomáhala Patrícia Bačová, šikovná someliérka z tohto baru. Do komisie boli prizvaní via-cerí hodnotitelia, medzi inými aj WSET certifikovaní someliéri, ktorí na Slovensku pribúdajú, ale aj ženské zastúpenie junioriek, ktoré pomohlo udržať rôzno-rodosť názorov. Ochutnali sme spoločne 29 vzoriek. Medzi inými aj pét-nat zo Slovenska, franciacortu, crémant či champagne. Po náročnej niekoľkohodi-novej degustácii sa podarilo zostaviť rebríček. V ňom uvádzame celkového víťaza a aj ostatné vína, ktoré vrelo odporúčajú someliéri na Slovensku.

Text: Tomáš Šajgal, Foto: Peter Nemec

Porota

Patrícia Bačová – someliérka, Vínimka wine bar, Bratislava
Ľubo Bogár – WSET certified educator WLC someliér, Slovensko
Tamara Farkašová – someliérka juniorka, študentka
Miriam Havettová – someliérka Hotel Albrecht, Bratislava
Dominika Kupcová – someliérka Fou Zoo, Bratislava
Kristína Kupcová – someliérka GLOBO restaurant and wine bar, Bratislava
Tomáš Šajgal – someliér nomád Sommelier Nomad, Slovensko
Ján Špener – wine consulant Malé divy, Modra
Lukáš Záleský – someliér Šimák Zámok, Pezinok

Absolútny víťaz hodnotenia

Champagne Michel Henriet

Champagne Michel Henriet, Cuvée Grand Cru, Grande Réserve Brut, Francúzsko

Niet divu, že celkovým víťazom degustácie je práve víno z oblasti Champagne. Ich vína sú celosvetovo ospevované a práve vinár Michel Henriet má pre champagne cit. Tvrdí, že vinár je dirigent a musí vnímať aj tie najjemnejšie tóny. A someliéri sa takémuto vínu tešia, aby ho mohli predstaviť hosťom a potešiť ich. Naši hodnotitelia vo víne ocenili najmä tóny piškóty, vanilky a veľmi výrazné tóny jabĺk. Eleganciu bubliniek a nádhernú vyladenosť popisovali niekoľko minút. Toto víno si vieme predstaviť nielen pri špeciálnych príležitostiach, ale aj na denné pitie.

e-shop cena: 32,90 €
dodávateľ: PROVINO, s. r. o.

Top tri šumivé vína

Champagne AR Lenoble

Champagne AR Lenoble, Brut Intense Mag15, Francúzsko

Tak ako jeho predchodca Mag14, aj dnes dostupný Mag15 je nesmierne harmonickým cham-pagne. V praxi táto terminológia someliérov znamená, že cham-pagne absolútne ničím neruší pri jeho vychutnávaní. Jemné bub-linky sú také zamatové, aké sa len v Champagne dokážu zrodiť. Kyselinka a aróma vanilky je ako nedeľný citrónový koláč s bielka-mi na vrchu. Pri takomto pomere ceny a kvality patrí tomuto vínu zaslúžené prvé miesto spomedzi takmer tridsiatich súperov.

e-shop cena: 37,00 €
dodávateľ: WINED – Distribution & Wine shop

Champagne Bollinger Special Cuvée

Champagne Bollinger Special Cuvée, Brut NV, Francúzsko

Opäť omamná elegancia a vyvá-ženosť ako vo vôni, tak v chuti tohto champagne. Veľmi pozi-tívne ohlasy všetkých somelié-rov degustujúcich plody zeme. Champagne v čistej podobe na vrchole svojich možností. Pre-kvapujúca je najmä komplex-ná aróma nielen orieškov, ale tiež sladkých vinohradníckych broskýň. Víno je, samozrejme, suché, ale aróma pri pití je vý-raznejšia ako u protivníkov. Ak niekto miluje champagne, práve toto víno by mal ochutnať. O jeho popularitu sa postaral nielen agent so známym číslom 007, ale aj kráľovská rodina.

e-shop cena: 54,99 €
dodávateľ: Corner & Co.

Champagne Joyau de France

Champagne Joyau de France, Brut Millésimé 2004, Boizel, Francúzsko

V našich reštauráciách ide o ojedinelý druh šumivého vína, ktorý someliérov zaujal hneď na začiatku. Má sýtu jantárovú farbu a maličké bublinky, ktoré vytvárajú dojem luxusu. Na nose, ako aj v chuti cítiť krásny agát či lipu. V chuti sa dopĺňajú pražené mandle, hrozienka i brioška, ktorá je v champagne znakom dlhého zrenia na kvasinkách.

e-shop cena: 120,00 €
dodávateľ: WLC

Tip someliéra

Prosecco Cartizze Superiore Valdobbiadene DOCG

Prosecco Cartizze Superiore Valdobbiadene DOCG, Dry, La Tordera, Taliansko

Ak sa niekto vyhlasuje za milovníka tohto štýlu vína, musí byť preňho podoblasť Cartizze svätým grálom. Z 305 metrov vysokého kopca, na ktorom sa rozprestiera 107 hektárov vinohradov vlastnených 140 pestovateľmi, pochádzajú tie najlepšie proseccá. Táto konkrétna vzorka nás potešila svojou jemnosťou. Kandizovaný ananás v pozadí dopĺňal celkovú eleganciu tohto nápoja.

e-shop cena: 25,71 €
dodávateľ: Wine Expert

TOP slovenský sekt

Rizling vlašský sekt

Rizling vlašský sekt, Brut, Slovensko, Víno Tajná

Tradične sa sekty nezvyknú vyrábať práve z tejto odrody. V tomto prípade však netradičná odroda dorobená tradičnou metódou funguje! Krásny sekt má veľmi bohaté perlenie. Dôležitý je ale chuťový profil vína – lúčne kvety, sušené žlté ovocie ako plátky broskýň, hrušiek či jemná horčinka na záver. Toto všetko sa krásne snúbi v slovenskom sekte z Vrábeľského vinohradníckeho rajóna. Sekt je veľmi zdatným partnerom aj k jedlu, je vhodný ako aperitív, ale aj k vývarom, šalátom či rybám.

cena: 15,90 €
dodávateľ: Víno Tajná, WLC

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content