Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Tenuta di BISERNO

Projekt Tenuta di Biserno uzrel svetlo sveta v roku 2001, keď spojili sily bratia Lodovico a Piero Antinoriovci s asistenciou ich synovca Niccola Marzichiho Lenziho, aby priviedli viac života do príbehu starých vinárskych usadlostí Tenuta di Biserno a Tenuta Campo di Sasso

Lodovico Antinori je jedným zo zodpovedných za meteorický vzostup vín Bolgheri v  Maremme. Už v 80. rokoch spoznal potenciál tohto regiónu na kopcoch pozdĺž pobrežia Toskánska pri Tyrrhénskom mori a  jeho úspechy s  Ornellaiou a  Massetom sa stali legendárnymi. V roku 1994 mu zamestnanec ukázal pozemok nad Bolgheri smerom na Bibbonu. „Hovorí sa tomu ,Bellaria‘, pretože tu hore prúdi morský vánok. Bolo to ako láska na prvý pohľad,“ povedal Lodovico Antinori. A vzhľadom na to, že práve hľadali možnosti na rozšírenie viníc Ornellaia, bol to ideálny tip na nový projekt. Spolu s  majiteľom pôdy Umbertom Mannonim založili Tenuta di Biserno a Tenuta Campo di Sasso, ležiace sedem kilometrov západne od Tenuta di Biserno, neďaleko mesta Bibbona. 

Lodovico a Piero Antinori a ich synovec Niccola Marzichi Lenzi

Prvý zber sa uskutočnil v roku 2003 a zrodilo sa Insoglio del Cinghiale.  Hlavnou odrodou viníc Campo di Sasso je Syrah, ktorý dodáva Insogliu jedinečnú chuť. Vinice Biserno boli vysadené v  rokoch 2001 až 2005, hlavne Cabernetom Franc, ale aj ďalšími odrodami ako Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot a Petit Verdot. A tie sú aj základom pre obe IGT Toscano vína tohto vinárstva Biserno a  Il Pino. „Tieto vinárske vrchy mi pripomínajú Saint-Émilion a Pomerol,“ vyznal sa v rozhovore Lodovico Antinori.  Aj preto opäť menoval za konzultanta Michela Rollanda, hviezdneho enológa z Bordeaux, s ktorým dlhé roky pracoval pre vinárstvo Ornellaia. 

V  Bordeaux sa stretol aj s Helenou Lindberg, ktorá už pracovala ako enologička na Novom Zélande a  v  Bordeaux pre renomované vinárstva, a presvedčil ju, aby sa presťahovala do Maremmy. Presvedčiť ich pomohol ďalší projekt, pretože Lodovico Antinori miluje Sauvignon blanc a  vlastní aj vinárstvo na Novom Zélande na hore Nelson neďaleko Marlborough, a preto sa Helena Lindberg stará o  dve úrody ročne.  Jednu v  Maremme a  jednu na Novom Zélande.  Panstvo na Novom Zélande je známe aj ako Campo di Sasso, rovnako ako Tenuta v Maremme.

winemaker Helena Lindberg

Alta Maremma

Tenuta di Biserno je nehnuteľnosť na neuveriteľne krásnom mieste v  oblasti Alta Maremma, na kopci na ceste z Bolgheri do Bibbony.  Skvelá panoráma – od veží Bolgheri cez Tyrrhénske more po Bibbonu vás úplne pohltí. V zadnej časti ležia lesy prírodnej rezervácie Caselli a medzi tým sa rozprestierajú dokonale obrábané vinice. Ďalším aspektom terroiru je svietivosť Tyrrhénskeho mora, ktoré funguje ako zrkadlo.  Biserno ťaží z  chladného vánku typického pre celú oblasť Bolgheri a  prirodzeného podvečerného ochladzovania z úpätia hôr, na ktorých je toto vinárstvo postavené, a  v  neposlednom rade z perfektného slnečného svitu v západo-východnej orientácii vinohradov s radmi otvorenými do mora. 

My sme mali možnosť absolvovať samostatnú degustáciu práve s  hlavnou enologičkou spoločnosti, svetoznámou Helenou Lindberg. Ako nám neskôr prezradila, jej srdcovou záležitosťou je aj prvé ružové od Biserna, ktoré sa volá SOF podľa Lodovicovej dcéry Sophie. Je to cuvée z Cabernetu Franc a zo Syrahu. Zatiaľ sa verejne neponúka na predaj, keďže je vyrobené len v limitovaných množstvách. Sme radi, že sme si pár fliaš mohli dopriať, pretože je vskutku osviežujúce a  pritom chuťovo bohaté s plným telom. Srdcom Tenuta di Biserno je Relais Biserno so štyrmi izbami. Dobová rustikálna stavba s nádhernými interiérmi, blankytne modrým bazénom a  prekrásnymi výhľadmi priamo uprostred viníc dodávajú tomuto miestu jedinečný esprit. Vína Biserno, Il Pino a Insoglio del Cinghiale si môžete na Slovensku zakúpiť cez spoločnosť: WINE LOVERS CLUB, s. r. o. www.wlc.sk

Omnoho viac zaujímavých článkov a bedeker najlepších reštaurácií Slovenska za rok 2022 nájdeš na 170 stranách nového Gurmán na Slovensku, ktorý vychádza iba raz ročne. Objednať si ho môžeš IBA na našej stránke.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content