Slovenské hotely majú stále menej hostí ako pred pandémiou

V okolitých krajinách už poklesy úplne alebo takmer vyrovnali

Slovenské ubytovacie zariadenia ani po štyroch rokoch od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 nedosiahli úroveň návštevnosti z roku 2019. Minulý rok sa síce ubytovalo o 18,5 percenta návštevníko viac ako v roku 2022 – spolu 5,7 milióna, ale stále je to menej, ako v zatiaľ rekordnom roku 2019 a to o 11 percent. Upozorňujú na to zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS). Reagujú tak na aktuálne údaje, ktoré nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiku (ŠÚ SR).
„Vývoj cestovného ruchu sa niesol v znamení trendu návratu zahraničnej klientely. Na Slovensku sa celkovo vlani ubytovalo viac ako 2-milióny zahraničných turistov. Najlepšie čísla sme zaznamenali v Bratislavskom a Žilinskom kraji, ktoré vlani navštívilo približne 1, 3 milióna ľudí. Na treťom mieste sa umiestnil Prešovský kraj. Aj napriek tomu však v celkovom počte prenocovaní stále zaostávame za rokom 2019, čo nie je pozitívna správa,“ vysvetľuje generálny manažér AHRS, Martin Novotný.


Pre porovnanie – v susednom Česku už predkoronové čísla dosiahli – ubytovalo sa tam 22 miliónov hostí čo je o 0,2 %. viac ako v rekordnom 2019.
V Rakúsku sa ubytovalo 46,21 milióna hostí, čo je o milión menej ako v rekordnom roku 2019. To isté sa týka aj prenocovaní.
Naopak vo Švajčiarsku zaznamenali rekordný rok – počet prenocovaní tam bol o 5,6 percenta vyšší ako v 2019, podobne to bolo aj v pošte hostí.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content