Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Radoslav Žofčin, zakladateľ módnej značky L’Art de Rado: Nešijeme obleky, šijeme výnimočnosť!

V Gurmáne sme sa v novej rubrike "Životný štýl gurmána" venovali aj dress codu a porozprávali sme sa s tvorcom výnimočných oblekov.

Pochádza z Trenčína, slovenského mesta módy, preto niet divu, že sa móda stala jeho každodennou súčasťou. Vyštudoval odevnú školu v Trenčíne, má titul z odevného dizajnu, no pôvodne chcel byť kuchárom. Založil si rodinnú firmu, v rámci ktorej vybudoval vlastnú módnu značku L’Art de Rado. Zameriava sa hlavne na pánsku a dámsku biznis módu šitú na mieru tradičnou metódou šitia v kategórii „bespoke tailoring“.

Ako vznikol názov L’Art de Rado?

V preklade to znamená „Umenie od Rada“. Meno vám vysvetľovať asi nemusím, keďže ide o mňa a móda je v podstate tiež jedným zo štýlov umenia. Ale ten názov nie je úplná prvotina. Ešte v čase, keď som pracoval pre inú pánsku módnu značku, pripravoval som jednu módnu prehliadku. Vtedy mi názov pre ňu vymyslela moja manželka. Názov prehliadky bol „L’Art de Vivre“, teda „Umenie žiť“. Tá myšlienka sa mi naozaj zapáčila a jednoducho som v tom chcel pokračovať.  

Kto všetko je súčasťou vašej rodinnej firmy?

Samozrejme, ja a moja manželka Danka. Pravidelne využívam aj pomoc iných členov mojej rodiny. Zakaždým to trošku ofrflú, ale nakoniec vždy pomôžu nezištne a s láskou. Týmto ich všetkých rovnako s láskou pozdravujem. V každom prípade, nie je to len o mne s manželkou. Máme super tím obchodníčok. Lucka, ktorá je s nami najdlhšie, je už tiež súčasťou našej „rodinnej“ firmy. Valéria je aktuálne trošku v ústraní, lebo rieši omnoho krajšie povinnosti. A našou najnovšou posilou je stále usmievavá Dominika. Veríme, že sa jej bude dariť rovnako dobre ako Lucke s Valériou a že to s nami dlho vydrží. Tiež nemôžem nespomenúť tím dievčat vo výrobe, ktorých prácu si nesmierne vážime. Tú mám, ako inak, v Trenčíne.

Dnes obleky na mieru ponúka takmer každá značka s pánskymi oblekmi. Taktiež mnoho ďalších menších značiek. V čom je vaša ponuka iná?

Naša ponuka je jednoducho iná v tom, že sme najlepší! Áno, keď sa spýtate kohokoľvek, každý bude tvrdiť, že práve on je ten najlepší, no pravdou je, že nikto vám nevie dať všetko to, čo vám viem ja sľúbiť… (smiech) Ale teraz vážne. Naša ponuka je iná v tom, že my ponúkame pravý „bespoke“, čo je najvyššia forma ručného šitia, a nehráme sa iba na tzv. obleky na mieru. Pretože pod týmto pojmom sa môže rozumieť všetko od úpravy základných dĺžok na konfekcii, tzv. ready to wear, cez šitie na mieru rôznymi technologickými postupmi, kde ďalej rozlišujeme metódy „made to measure“, „custom made“ aj „bespoke tailoring“. A pravý „bespoke“ na Slovensku ponúkame iba my a ešte jeden krajčírsky salón. 

Čo ten „bespoke tailoring“ vlastne znamená, aký je v tom rozdiel?

Ide o kategóriu odevov na vrchole kvalitatívneho rebríčka. Je to exkluzívna móda šitá na mieru, modelovaná presne na postavu jej budúceho nositeľa. Vytvára sa vždy presne podľa individuálnych potrieb každého klienta. Používa výhradne najkvalitnejšie materiály a tradičné technológie šitia. Prosto to najlepšie na svete!

Koľko trvá výroba takého obleku na mieru?

V kvalite bespoke tailoring viete zhotoviť oblek, pri dobrej konštelácii hviezd, za 64 hodín čistej práce. Závisí to však naozaj od veľmi veľa faktorov, ako napríklad či bol klient dobre zmeraný, či bol dobre skonštruovaný strih, či krajčírky spravili všetky úkony bezchybne a bez komplikácií atď. To je však len čas potrebný na výrobu. Celkový dodací termín od objednávky klienta až po dodanie hotového obleku sa zvyčajne pohybuje niekde medzi 4 až 6 týždňami, kde treba počítať s časom na dodanie vybraného materiálu a tiež ideálneho plánovania skúšok s klientom, kedy vznikajú v rámci výrobného času určité prestoje.

Hovorili ste o tom, že ste najlepší. Je to zároveň aj vaša filozofia?

Určite áno. Kvalita je u nás na prvom mieste a od toho sa odvíja všetko. Výber dodávateľov materiálov, vlastná výroba špecializovaná výhradne na bespoke tailoring, pretože keď máte svojich vlastných zamestnancov, vy im určujete postupy, pravidlá a presné úlohy a nemusíte sa prispôsobovať skostnateným postupom vo veľkých výrobných závodoch. Samozrejme, je to aj o starostlivosti o klienta, o tom, ako sa mu snažíme v čo najväčšej miere prispôsobiť. Počúvame jeho potreby a dodávame mu presne to, čo potrebuje. Netlačíme klientov do niečoho, čo nechcú, len preto, že je to aktuálne v móde, alebo aby ich bolo vidieť na dva kilometre. V našom záujme je, aby bol klient 100 % spokojný.

Svoju ponuku ste postupne rozšírili aj o dámsku módu. Čo vás k tomu viedlo? Prečo ste sa tak rozhodli?

Z jednoduchého dôvodu. Partnerky našich klientov závideli svojim polovičkám všetky tie možnosti, ktoré sme im ponúkali. Teda obrovskú možnosť výberu materiálov, farieb, strihov, kvalitné poradenstvo a aj to, že nemuseli nikam chodiť a strácať čas v rôznych nákupných centrách. A hlavne ten výsledok, ako im to vždy všetko dobre sedí, ako sú zladení a ako sa v tom dobre cítia. Preto sa nás naši klienti začali čoraz častejšie pýtať, či by sme ušili niečo aj ich polovičkám. Začínali sme čisto s tou biznis módou, teda kostýmami, sakami, kabátikmi, no dnes im šijeme aj šaty, blúzky, bundy a iné kúsky podľa želania. Takisto pri pánoch to nie je už len o oblekoch, sakách, kabátoch či košeliach. Pandémiu koronavírusu sme využili ako príležitosť pre inovatívne myšlienky a našu bespoke ponuku sme rozšírili o bundy, rifle na mieru, svetre a tiež tepláky na mieru. Áno, aj tepláky. Pretože počas všetkých lockdownov nám klienti hovorili, že obleky nepotrebujú, že sedia len doma v teplákoch. Tak sme im ponúkli teplákové nohavice na mieru a oni sú z nich nadšení. Tiež sme doplnili náš sortiment o topánky na mieru, kde si rovnako ako pri odevoch klient vie zvoliť požadovaný materiál, farbu, strih a, samozrejme, veľkosť. Takúto komplexnú ponuku produktov na mieru pre pánov aj dámy ponúka na Slovensku výhradne značka L’Art de Rado a sme na to hrdí.

Ako vnímate aktuálny trend „stop fast fashion“ a zameranie skôr na udržateľnú módu? Snažíte sa tomuto trendu nejako prispôsobiť?

Pre nás toto nie je žiaden nový trend. My nemáme absolútne nič spoločné s fast fashion. Na výrobu našich produktov používame najkvalitnejšie prírodné materiály, ako sú vlna, bavlna, hodváb, ľan, kašmír, mohér a vlny z lamy, vikune či alpaky, ktoré sú spracovávané a látky z nich vyrábané vo fabrikách v Európskej únii a Anglicku. Všetky odevy vyrábame u nás na Slovensku s dôrazom na 100 % kvalitu. Naše obleky klienti nosia tri, päť aj viac rokov. Ja sám mám v šatníku niekoľko aj 10-ročných kúskov a jediný dôvod, prečo občas nejaký vyradím, je, že sa už doňho, žiaľ, nezmestím. Ale tomuto trendu sa veľmi tešíme, pretože čoraz viac ľudí si uvedomuje potrebu zodpovednejšieho správania sa k našej planéte, a preto sami začínajú vyhľadávať kvalitnejšie produkty od domácich výrobcov, a teda aj nás.

Prezraďte nám ešte takto na záver, čo sa stalo s vaším snom stať sa kuchárom?

Ten sa skončil hneď na začiatku. Keď som si chcel podať prihlášku na strednú školu, nedostal som potrebné potvrdenie od lekára. Vraj pre ploché nohy. Takže som skončil na odevnej.

A na varenie ste zanevreli úplne, či varíte aspoň doma rodine?

Štandardne doma varí manželka. I keď popravde, tak ako pre mnoho žien, je to pre ňu skôr len povinnosť. Preto sa vždy poteší, ak sa z času na čas varenia ujmem ja. Občas uvarím niečo podľa receptu, ktorý ma niekde zaujme, ale mnohokrát len tak improvizujem. Milujem kombinovať rôzne chute. A tie musia byť zladené rovnako dokonale ako outfity našich klientov.

Veľa ďalších zaujímavých článkov a aj tipov na zážitky a cestovanie nájdete v novom čísle Gurmána. Stačí si ho objednať cez našu stránku.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content