Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Na východe je čo robiť a hladní nezostanete

Či Prešov a okolie, alebo Poloniny, stoja za návštevu

Okrídlená veta znie, že z východu Slovenska na západ je to niekoľkonásobne bližšie, ako zo západu na východ. Čo je škoda, lebo najvýchodnejšia časť Slovenska toho má rozhodne čo ponúknuť. Napríklad Prešov, centrum Šariša a tretie najväčšie mesto na Slovensku má naozaj pôvabné centrum a úžasnú atmosféru.

Keď vás prechádzka unaví, môžete si posedieť a občerstviť sa v tuctoch kaviarní, baríkov, pivární, cukrární a reštaurácií.

Mnohé z podnikov sa nachádzajú v pasážach, pôvabných dvoroch či v úzkych uličkách. Niečo podobné, ako veľa ľudí pozná a obdivuje v Budapešti a najnovšie aj v Košiciach, nájdete aj v Prešove, samozrejme v menšom, primerane veľkosti mesta.

Gastronomická ponuka je naozaj široká, od vychýrených pirôžkov za 50 centov, cez štýlové pivárne, kaviarne a aj ponuka kvalitných reštaurácií sa rozšírila.

Dokonca tu majú aj Múzeum vín, kde sa možno dozvedieť množstvo zaujívavostí o tomto moku, ale aj víno degustovať a kúpiť si, pričom si možno vybrať z ponuky 2000 vín.

Z hradu na hrad

Prešov má spomedzi všetkých slovenských krajských miest vo svojom blízkom okolí najväčší počet zachovalých hradov, hradných zrúcanín a kaštieľov. Napríklad len pár kilometrov, pri Veľkom Šariši stojí rozhodne za návštevu hrad Šariš, ktorý je piatym najrozsiahlejšim hradiskom na Slovensku.

Pred niekoľkými rokmi to boli len hŕby kameňov, dnes je to vďaka rôznym projektom aj dobrovoľníkom krásny areál – dolu pod hradom vybudovali malý archeoskanzem, sú tam aj sociálne zariadenia a detské ihrisko. Ani tu už hladní nezostanete, k občerstveniu slúži hore na hrade bufet.

V „podhradí“ je jeden z najväčších slovenských pivovarov, pivovar Šariš, ktorý bude v blízkej budúcnosti zaujímavý pre tých, ktorých zaujíma, ako sa pivo vyrába. Plánujú tu urobiť prehliadkovú trasu pre návštevníkov, momentálne sprevádzajú po pivovare pár krát do roka dohodnuté skupiny.

Úžasné technické pamiatky

Ak máte radi technické pamiatky, rozhodne treba v tejto oblasti navšíviť Múzeum Solivar v rovnomennej časti Prešova, ktoré medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, ktoré pochádzajú zo 17. storočia.

Niečo vyše polhodinu cesty z Prešova sa nachádza ďalší technický unikát – Slovenské opálové bane. Ak netrpíte klaustrofóbiou a nie je vám cudzí tento typ atrakcií, určite si ju treba zaradiť do svojho zoznamu. Svojho času to boli jediné opálové bane na svete. Ani tu hladní s smädní nezostanete, kým voľakedy tu bola len lúka, teraz je tu vybudované moderné zázemie pre návštevnikov, majú tu napríklad výbornú kávu a funguje tu aj food truck.

Na konci či na začiatku

Ak pokračujete z baní smerom na sever, dostanete sa (aj) k unikátnym dvereným kostolíkom, z ktorých tri – v Hervartove, Ladomírovej a v Bodružale sú zaradené do Zoznamu Svetového dedičstva Unesco. Na rozdiel od minulosti, kedy sa dovnútra nedalo dostať a neviedli sem ani poriadne cesty, dnes je to inak. Cesty sú kvalitné a v hlavnej sezóne sú kostolíky väčšinou otvorené (prípadne je tam telefónne číslo a prídu vám otvoriť) a vo všetkých vám pustia výklad o histórii.

Ak pôjdete po trase od Hervartova a pochytí vás hlad, zastavte sa v Bardejove – najlepšie reštaurácia v meste sa nachádza v jeho centre – Reštaurácia Assisi v Kláštornom parku a hneď oproti nej je kaviareň a cukráreň s naozaj fantastickými zákuskami.

Ale aj na úplnom konci, alebo z pohľadu miestnych na začiatku Slovenska sa v dedinkách pod Poloninami deje veľa zaujímavého.

Miestni sú totiž veľmi akční – v každej z dedín je informačný turistický stánok v peknom drevenom prevedení otvorený 24 hodín, kde dodáva turistické združenie informačné materiály, ale možno si tu kúpiť aj drobné suveníry – stačí nechať peniaze.

Večerníček, nostalgia a hviezdy

V Topoli, dedinke so 160 obyvateľmi vzniklo Remeselné centrum, postavili tu tradičný dom, aké tu stávali voľakedy a to tradičnými postupmi. Predvádzajú tu ukážky hrnčiarskeho umenia, robia tradičnú žatvu a majú tu aj pec na chlieb. Ten, ktorý tu pečú je naozaj vynikajúci. Jeden týždeň v auguste robia v tejto oblasti podujatie s názvom zážitkový víkend v Poloninách s množstvom sprievodných programov.

V neďalekej Novej Sedlici majú Domček deduška Večerníčka, ktorý vyzerá naozaj ako ten z televíznej znelky. Je to jediný domček na Slovensku so zachovalou pôvodnou slamenou strechou. V dedinke Zboj s 240 obyvateľmi zase zriadili vlastné múzeum – Múzeum školy. Môžete si tu nostalgicky prezerať staré učebnice, učebné pomôcky ako meotar.

Kým inde sa spoznávanie zaujímavých miest končí väčšinou pred zotmením, v Poloninách to tak nie je. Keďže ide o miesto s minimálnym svetelným smogom, zriadili tu Park tmavej oblohy aj s malým observatóriom a robia k tomu aj špeciálne programy s výkladom.

Čo poteší, všade dostať niečo pod zub a ak prídete a odchádzate vlakom, môžete svoj pobyt zakončiť štýlovo – v Kysaku je okrem klasickej „staničnej“ reštaurácie aj miniprevádzka s naozaj výbornou kávou.

Foto: Natália Horváthová

Cestu organizovali OOCR Región Šariš a Horný Zemplín spolu s s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content