Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Michelin nadelil Slovinsku 11 hviezdičiek

Okrem 2-hviezdičkovej Hiša Franko má 10 podnikov jednu hviezdu

Je to pár rokov, čo sa slovinská hviezda gastronómie Ana Roš počas svojej návštevy Slovenska posťažovala na nezáujem slovinskej vlády, „doviezť“ do krajiny najprestížnejšieho gastronomického sprievodcu Michelin. Ten totiž nikde nepríde sám od seba, predpokladom zaradenia krajiny  je aj záujem a sponzoring príslušného národného tourist boardu, teda de facto štátu.

Odvtedy sa veci radikálne zmenili a pred niekoľkými dňami vyšla tretia edícia tohto sprievodcu pre Slovinsko. Ana Roš a jej Hiša Franko obhájila dve hviezdičky a s celkovým počtom 58 odporúčaných podnikov, vrátane 1 dvojhviezdičkovej, 10 jednohviezdičkových, 7 reštaurácií Bib Gourmand a 6 reštaurácií, ktorým bola udelená zelená hviezda za ich snahu o podporu udržateľnej gastronómie, sa Slovinsko presadzuje ako gastronomická destinácia, ktorej potenciál a kvalita neustále napredujú.

Jednu hviezdičku si udržali reštaurácie Restavrácia Atelje, Dam, Grič, Gostilna Pri Lojzetu a Hiša Denk. Prvý krát ju tento rok získali reštaurácie COB, ktorú prevádzkujú dvaja bratia Mate a Filip Matjažovci a ktorá sa nachádza v Portoroži na pobreží Jadranského mora, reštaurácia Milka v Kranjskej Gore, Hiša Linhart, ktorá sa nachádza v centre Radovljice a reštaurácia Strelec, čím hlavné mesto získalo druhé ocenenie v tejto kategórii.

Jedlo v reštaurácii COB, ktorá dostala hviezdičku prvý krát

6 reštaurácií bolo ocenených zelenou hviezdou. Tá sa používa na označenie reštaurácií, ktoré sa obzvlášť angažujú v oblasti udržateľnejšej gastronómie, a zároveň oceňuje a podporuje ekologicky zodpovedné iniciatívy, ktoré realizujú príkladní reštaurátori.

Do odporúčaní sprievodcu pribudlo 6 nových reštaurácií, ktoré sa nachádzajú v 6 rôznych mestách: Altrokè v Ľubľane, City Terasa v Maribore, Restavracija 1906 v Blede, Restavracija Mama Marija v Kranjskej Gore, Špacapanova Hiša v Komne a Vila Podvin v Radovljici. A napokon, v kategórii Bib Gourmand, ktorá oceňuje podniky ponúkajúce cenovo výhodný zážitok, MICHELIN Guide Slovenia naďalej uvádza 7 adries.

A to všetko v krajine, ktorá má 2 milióny obyvateľov a rozlohu o vyše polovicu menšiu ako Slovensko….

Prehľad výberu MICHELIN Guide Slovenia 2022:

58 vybraných reštaurácií vrátane:

1 reštaurácia s dvoma hviezdičkami

9 reštaurácií s jednou hviezdičkou, z toho 4 nové

6 reštaurácií so zelenou hviezdou, z toho 2 nové

7 reštaurácií Bib Gourmand

41 reštaurácií odporúčaných sprievodcom, z toho 6 nových.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content