Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Majstrovstvá somelierov SR 2023

somelieri

Raz za rok majú somelieri možnosť overiť si, čo sa za rok naučili, kam sa posunuli a aké sú nové trendy vo svete.

Majstrovstvá somelierov SR 2023, ktoré sa konali 2. októbra 2023 v bratislavskom hoteli Matyšák, poznajú svojho víťaza. Stal sa ním Martin Parýzek (ČR) somelier spoločnosti Californian wines. My by sme však radi vyzdvihli strieborného víťaza – Slavomíru Raškovič, spolumajiteľku a hlavnú somelierku ikonickej reštaurácie Gašperov mlyn v Batizovciach, ktorá si odniesla titul najlepšej slovenskej somelierky. Bronzovú priečku obsadil Tomáš Repa somelier spoločnosti Wineplanet.sk .

Víťazná trojica

„Je to moje zatiaľ najlepšie umiestnenie na majstrovstvách. Som veľmi rada, že som sa prebojovala do finále a mohla som absolvovať finálové disciplíny. Súťaž som si neskutočne užila. Cítila som sa ako pri servise v mojom milovanom Gašperovom mlyne.“ tešila sa zo striebornej priečky i titulu naj somelier Slovenska Slávka Raškovič.

V tomto ročníku súťaže predstúpilo pred odbornú porotu 13 somelierov, 6 mužov a 7 žien zo Slovenska a Čiech, od tých najskúsenejších až po študentov, pre ktorých bola táto účasť premiérová. Organizátorom majstrovstiev bola už tradične Asociácia somelierov SR.

„Somelier už dávno nie je len osoba, od ktorej sa čaká, že vie ako dekantovať červené víno, základné údaje o Bordeaux a servis koňaku po večeri. V posledných rokoch k tomu pribudlo neskutočné množstvo nových rozvíjajúcich sa vinárskych regiónov a nové odrody viniča hroznorodého. K tomu nepreberné množstvo destilátov, fancy miešaných nápojov, remeselné pivá. A ešte saké, káva z rôznych pražiarní a kvalitné čaje. Možno aj to je jeden z dôvodov prečo je profesia someliera taká náročná, k tomu ešte pripočítajte až neuveriteľné číslo nadčasových hodín a ďalšie hodiny venované štúdiu nových produktov.“  komentuje Beáta Vlnková, prezidentka Asociácie somelierov SR a generálna sekretárka medzinárodnej Association de la Sommellerie Internationale.

Gurmán na Slovensku úprimne gratuluje Slávke Raškovič za striebornú priečku ako aj za jej semifinálové umiestnenie v rámci Majstrovstvej somelierov ČR – Bohemia Sekt Trophee, ktoré sa konali 9. októbra v Prahe, kde sa spolu s ďalšou slovenskou somelierkou, Patríciou Bačovou, prebojovali do semifinále.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content