Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Maďarsko má vlastný online Michelin Guide

Bedeker doň zaradil 62 reštaurácií na 33 miestach a pribudli aj nové hviezdičky

Budapešť je už dlho súčasťou sprievodcu Michelin v rámci bedekra Main Cities od Europe. Včera však prvý krát predstavili sprievodcu Michelin pre celé Maďarsko. Naši susedia sa tak stali po Chorvátsku a Slovinsku ďalšou krajinou, ktorá si zaplatila vlastného národného online sprievodcu.

Prvý výber odporúča 62 reštaurácií v 33 mestách, mestečkách a dedinách. Potešiteľné pre slovenských priaznivcov kvalitného jedla je, že niektoré sa nachádzajú v blízkosti našich hraníc  napríklad v Tate, v Ostrihome, či v Encsi.

V Maďarsku pribudli aj dve reštaurácie s dvoma hviezdičkami. Jednou z nich je Platán Gourmet práve v Tate, ktorú vedie šéfkuchár István Pesti. Michelin píše, že jeho jedlá sú kreatívne a precízne, vďaka dokonale vyváženým chutiam a textúram prinášajú sofistikovanosť a táto rafinovanosť bola ocenená udelením dvoch hviezdičiek, čím sa reštaurácia pevne zaradila na medzinárodnú kulinársku mapu.

Druhou novou dvojhviezdičkovou reštauráciou je Stand v Budapešti šéfkuchárov Tamása Szélla a Szabiny Szulló. Jej srdcom je presklená kuchyňa, kde v úzkej spolupráci so svojím tímom vytvárajú atraktívne jedlá, ktoré majú značnú hĺbku a rafinovanosť. Podľa Michelina sa vášeň a úcta k maďarskému dedičstvu premietajú do každého jedla a výsledkom sú zručne a sympaticky vyvážené pokrmy, ktoré sú síce moderné, ale zároveň majú nádherné tradičné chute a textúry maďarskej kuchyne. Umenie Szabiny Szulló bolo možné ochutnať aj na Slovensku, kde pripravovala ako hosť Zuzany Sisákovej menu v rámci projektu LadyChef.

Sedem reštaurácií dostalo 1 hviezdičku, z toho dve sú nové a jedna z nich je z Ostrihome.

Reštaurácia Salt

2 hviezdy

Platán Gourmet, Tata

Stand, Budapešť

1 hviezda

Nové:

42, Ostrihom

Rumour, Budapešť

Potvrdili svoju hviezdu:

Babel, Budapešť

Borkonyha Winekitchen, Budapešť

Costes, Budapešť

essência, Budapešť

Salt, Budapešť

Reštaurácia Macok

6 cenovo výhodných Michelin Bib Gourmands

Ocenenie Bib Gourmand vyzdvihuje skvelú kvalitu varenia za skvelú cenu.

Anyukám Mondta, Encs (táto reštaurácia je obľúbená medzi gurmánmi z Košíc a okolia)

Casa Christa, Balatonszőlős

Kistücsok, Balatonszemes

Macok, Eger

Mór24, Balatonfüred

Sparhelt, Balatonfüred

4 zelené hiezdy Michelin

Zelené hviezdičky označujú reštaurácie, ktoré sú na špici v tomto odvetví, pokiaľ ide o ich postupy v oblasti udržateľnej gastronómie. Ich iniciatívy môžu zahŕňať: získavanie domácich a miestnych produktov, vykonávanie každodenných činností spôsobom, ktorý znižuje uhlíkovú stopu, využívanie čistých energií, ako je napríklad solárna energia, alebo získavanie regionálnych textílií a miestnej keramiky na použitie v reštaurácii. Tohtoročnými laureátmi sú:

Almalomb, Hosszúhetény

Graefl Major Kétútköz, Poroszló

Onyx Mühely, Budapešť

Salt, Budapešť

3 špeciálne ocenenia

Kým kulinárske ocenenia sprievodcu Michelin  sa udeľujú reštaurácii ako celku, špeciálne ocenenia MICHELIN sa udeľujú výnimočným jednotlivcom, ktorí vďaka svojej nekonečnej vášni a značným schopnostiam dokážu urobiť z reštaurácie nezabudnuteľný zážitok.

Tohtoročnými víťazmi sú:

Za servis: Flóra a Ferenc Kvasznicza (reštaurácia Pajta v Őriszentpéter),

Cena pre someliéra – Tamás Langó z reštaurácie  Clarisse na zámku BOTANIQ v Tura

Cena pre mladého šéfkuchára – János Mizsei z  reštaurácii Mák v Budapešti.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content