Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Hotely a reštaurácie: Opäť nás oklamali!

Na Slovensku sa zatvára, v Slovinsku a Španielsku to robia inak

Od pondelka platí nový Covid automat, čo znamená lockdown pre hotely, reštaurácie, wellness či fitness služby v čiernych okresoch. Cestovný ruch je jediným odvetvím, v ktorom majú podnikatelia a zamestnávatelia v čiernej farbe zakázané obslúžiť akéhokoľvek hosťa v prevádzke, dokonca ani očkovaného či prekonaného. Vláda SR uplynulý týždeň síce schválila úpravy Covid automatu a tvrdí, že znamená len lockdown pre neočkovaných. Podľa podnikateľov v turizme je to však lockdown len pre cestovný ruch.

Slovensko: Zatvorené. Opäť.

„Nielen podnikatelia, ale aj naši hostia sú sklamaní a cítia sa byť oklamaní. Prijaté opatrenia považujeme za diskriminačné, neprimerané, ktoré zároveň nesplnili svoj účel. Otvorené hranice umožňujú najmä očkovaným a vyliečeným ľuďom vycestovať za dovolenkou i relaxom do okolitých krajín: Česka, Maďarska či Poľska, ale aj do ďalších krajín. Prijaté obmedzenia spôsobujú ekonomické škody podnikateľov v cestovnom ruchu na Slovensku, ktorým sa dalo predísť,“ uviedol v pondelok prezident AHRS Marek Harbuľák.

Napriek sľubovaným úpravám Covid automatu, podľa ktorých malo dôjsť k otvoreniu hotelov, penziónov a reštaurácií pre očkovaných hostí, k tomu nedošlo. Niektoré okresy sú v čiernej farbe už 6. týždeň a od pondelka sú čierne dve tretiny okresov Slovenska. Vláda pritom stále nerozhodla o tom, aké kompenzácie a štátnu pomoc budú môcť získať podnikatelia a zamestnávatelia, ktorí z rozhodnutia štátu nemôžu podnikať a poskytovať svoje služby.

Hotely vo Vysokých Tatrách sú zatvorené už niekoľko týždňov

Kompenzácia časti nákladov na zamestnancov prostredníctvom prvej pomoci v súčasnosti rieši len približne 60% nákladov na zamestnanca. Táto pomoc pre podniky, ktoré sú povinne zatvorené, nie je podľa AHR SR dostatočná. Zatiaľ jedinou informáciou je, že pomoc pre cestovný ruch za obdobie od septembra do novembra 2021 by mala byť spustená začiatkom decembra.

Tisíce podnikateľov a desiatky tisíc zamestnancov v hotelierstve a gastronómii tak strácajú dôveru v to, že štát im pomôže včas a celému odvetviu tak hrozí ekonomický kolaps. Podnikatelia a zamestnanci v cestovnom ruchu bojujú v dôsledku zlej komunikácie pandémie a neefektívnej a pomalej pomoci o svoje podnikanie a prácu.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska vyzýva Vládu SR, aby prijímala také rozhodnutia, ktoré skutočne pomôžu preťaženému zdravotníctvu, a čo najskôr prispejú k zníženiu počtu hospitalizácií v nemocniciach. Zároveň opakovane žiada o spustenie prvej pomoci ++ a znovuzavedenie možnosti čerpania príspevku na pokles tržby 3B. Stanovisko AHRS: „Chceme z čiernej farby von, aby sme tak mohli fungovať, zachránili časť zimnej sezóny a mohli ekonomicky prežiť tretiu vlnu pandémie.

Slovinsko: Kontroly nikomu nevadia

Situácia, do ktorej sa dostali služby na Slovensku je ešte smutnejšia, keď ju porovnáme s niektorými inými krajinami, konkrétne so Slovinskom a Španielskom. Slovinsko malo v polovici novembra ešte vyššiu incidenciu ako Slovensko v tom čase – vyše 1100 infikovaných na 100 000 obyvateľov a 55 percentnú zaočkovanosť. Ale všetky hotely aj stravovacie a zriadenia boli otvorené, teda okrem tých, ktoré mali medzisezónnu dovolenku. Všade platil systém OTP (po slovinsky PCT). Ten na Slovensku platí už týždne a dopracovali sme sa cezeň len k lockdownu na drvivej väčšine Slovenska a predpokladanému lockdownu pre všetkých.

V tejto kaviarni v Koperi chceli nielen covid pass, ale aj občiansky preukaz

Na všetkých prevádzkach v Slovinsku visel oznam že hostia musia spĺňať podmienky OTP, podobne ako ho vidíme na všetkých slovenských prevádzkach. Ale bol tu jeden podstatný rozdiel – všade v Slovinsku covid pasy, resp. potvrdenia aj pedantne kontrolovali. Nie, že sa spýtali či ich máme, všade sme ich museli ukázať a obsluha naskenovala naše QR kódy. Ešte predtým, než sa spýtala, čo si dáme. V jednej kaviarni v Koperi chceli vidieť aj preukazy totožnosti.

Nezažili sme pritom ani raz, že by sa niektorý hosť zdráhal covid pass predložiť, alebo by bol hrubý k ľuďom, ktorí ho pýtali. Čo bola doteraz a žiaľ aj je každodenná prax na Slovensku. Z každej strany sme doteraz od ľudí v hoteloch a reštauráciách počúvali, že hostia odmietajú potvrdenia predkladať, sú arogantní a personál reštaurácií ich (aj) preto odmieta kontrolovať….

Všade v Slovinsku sú oznamy o OTP režime, aj ho dodržiavajú

V Slovinsku ich kontrolovali nielen keď sme si niekde sadli (a to sme si sadli vždy výlučne na otvorenú terasu), ale aj keď sme prišli do akéhokoľvek menšieho obchodu. Či to bola pekáreň, kde sme si kupovali croissanty či butik s oblečením. Výsledok – od hosťa sa chce pár sekúnd nepohodlia, keď musí vyťahovať mobil, alebo potvrdenie, od personálu tiež, keď to kontroluje, ale za to bolo všetko otvorené a fungovalo normálne bez obmedzení.

Španielsko: OTP neexistuje, netreba ho

Krajinou, ktorú korona prevalcovala ešte v prvej vlne, ale teraz funguje úplne normálne a má incidenciu 66 pri úplne otvorených reštauráciách, hoteloch, nočných baroch atď., je Španielsko. Ako sa mu to podarilo? Je tam síce teplejšie ako u nás a ľudia ešte netrávia toľko času vnútri, ako Stredná Európa, ale rozdiel nie je len v klíme.

Zásadný rozdiel je v zaočkovanosti… V Španielsku je zaočkovaných 89 percent obyvateľstva nad 12 rokov a 95 ľudí nad 40 rokov…Takže služby len pre očkovaných, vyliečených a testovaných, čo je veľká téma u nás aj v ostatných krajinách strednej Európy, tu témou nie sú, keďže neočkovaných je tu minimum. Tak isto preťaženie nemocníc, či nedajbože nejaké obmedzenia.. nič také tu neexistuje.

V Španielsku fungujú reštaurácie bez obmedzení

Je to výsledok očkovacej stratégie, ktorú zvolila španielska vláda. V Španielsku sa ľudia nemuseli starať o očkovanie, očkovanie prišlo za nimi. Každý dostal termín, nemusel sa nikam prihlasovať a nedajbože niekam cestovať. Ak vám jeden termín nevyhovoval, dostali ste iný. A očkovanie vám neustále pripomínali,. Kto sa zaočkovať nechcel, musel vyvinúť dosť snahy, aby sa mu vyhol. Očkovalo sa dokonca aj v noci, blízko madridského letiska, takže ak vám to nevyhovovalo inak, mohli ste sa očkovať aj tak…

Táto stratégia priniesla výsledky: v Španielsku sa neprejavila nijaká „únava“ z témy očkovanie, nijaká skepsa voči nemu, antivaxeri tu prakticky neexistujú. Na jednej z mála zvolaných demonštrácií proti očkovaniu, prišlo do Madridu 250 ľudí… Ako napísal denník El Mundo: „Španieli veľmi dôverujú vede a vedcom a majú vyvinutý zmysel pre disciplínu,“ . Aj preto už žijú život prakticky bez korony, na rozdiel od nás…

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content