Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Hotely a reštaurácie chcú úpravu covid automatu

Podľa nich znevýhodňuje gastro prevádzky a cestovný ruch neprimeraným spôsobom.
´Lanovka v Ždiari

Covid automat znevýhodňuje gastro prevádzky a cestovný ruch neprimeraným spôsobom. Zatvorené hotely a reštaurácie, akvaparky, wellness v čiernych okresoch a nesplnené výhody pre viac ako 2,5 mil. očkovaných  obyvateľov Slovenska ohrozujú už druhú domácu zimnú sezónu, tvrdia predstavitelia Zväzu cestovného ruchu a asi nie je človeka v gastro- a hotelovom biznise, ktorý by s nimi nesúhlasil.

Predstavitelia vlády prezentovali opatrenia v Covid automate ako cestu ku slobode pre očkovaných. Súčasná situácie je ale taká, že napriek  týmto sľubom, viac ako 2,5 milióna očkovaných Slovákov nebude môcť navštevovať gastro prevádzky, ubytovať  sa v hoteloch či penziónoch, alebo využívať iné služby cestovného ruchu počas koncoročných sviatkov a zimnej  sezóny na Slovensku. Sľubovanú slobodu a využívanie turistických služieb a relaxu však majú možnosť absolvovať očkovaní Slováci v susednom Rakúsku, Maďarsku, Česku, či Poľsku. Domáci podnikatelia v gastronómii a cestovnom ruchu právom poukazujú na neprimerané, ale predovšetkým na nelogické aktuálne opatrenia, ktoré ohrozujú ich podnikanie a živobytie.

Štrbské pleso patrí medzi najobľúbenejšie slovenské dovolenkové destinácie

„Týmito opatreniami si strieľame do vlastnej nohy. Zbytočne prísne opatrenia a prijaté pravidlá u nás spôsobia, že očkovaní Slováci budú cestovať inde, za relaxom a do lyžiarskych stredísk v susedných krajinách. Naše  domáce zariadenia tak ostanú zatvorené, zamestnancom hrozí prepúšťanie a podnikateľom krach“, uviedol  Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu SR.

Návrhy na úpravu Covid automatu adresovali členovia Zväz cestovného ruchu SR, ministerstvu zdravotníctva, predsedovi vlády, ale aj iným inštitúciám, ktoré sa podieľajú na tvorbe a prijímaní opatrení. Podnikatelia v cestovnom ruchu a gastronómii sú si plne vedomí aktuálnej situácie spôsobenej treťou vlnou pandémie a dopadmi na zdravotnícky systém na Slovensku. No zároveň upozorňujú na neprimerané podmienky a výrazné ekonomické dopady na ich podnikanie a chýbajúce účinné opatrenia na zmiernenie dopadov.

Jeden z chaletov v lyžiarskom strediisku Jasná

„Mesiac november je obdobím, kedy si ľudia plánujú, kde strávia zimnú dovolenku či lyžovačku. Preto považujeme za nevyhnutné, aby sa príslušné inštitúcie čo najskôr zaoberali návrhmi na uvoľnenie opatrení pre očkovaných ľudí v čiernych okresoch,“ uviedla Lucia Blašková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

„Očakávame, že vláda v najbližších dňoch upraví a schváli zmeny v Covid automate, pričom bude jasne komunikovať prijaté opatrenia, ktoré umožnia fungovanie gastro prevádzok a ubytovacích zariadení pre očkované osoby. V opačnom prípade nám hrozí, že už v poradí druhá zimná sezóna – aj napriek fungujúcim lanovkám – nebude. Kým domáci turisti zachraňovali cestovný ruch počas leta, v zime sa môže stať, že aj to málo domácich turistov strávi lyžovačky a dovolenky v zahraničí,“ dodáva Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Liptov.

Zväz cestovného ruchu SR upozorňuje aj na to, že podnikatelia v cestovnom ruchu a gastronómii majú ohrozené podnikanie a živobytie a sú sklamaní z prístupu vlády k riešeniu ich požiadaviek. Tento fakt môže mať za následok rezignáciu pri dodržiavaní prijatých opatrení, ale aj nárast šedej ekonomiky. Zvýhodnenie očkovaných obyvateľov a zmena opatrení je spôsob, ako predísť negatívnym prejavom a zvýšiť motiváciu obyvateľstva k očkovaniu. Výrazne sa tak môže pomôcť domácemu cestovnému ruchu a celkovo slovenskej ekonomike, pretože väčšina slovenských turistov by počas nadchádzajúcej zimy dala prednosť bezpečným domácim pobytom v slovenských rezortoch, predovšetkým cez vianočné sviatky a Silvester.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content