Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Francúz urobil pizzu s vyše 800 druhmi syra

Svetový rekord ako netradičná forma propagácie francúzskych syrov

Propagácia národnej gastronómie a surovín môže mať rôzne formy – a niekedy sa na to dá použiť aj recept, ktorý pochádza z inej krajiny. Takto propagoval francúzsky šéfkuchár Julien Serri obrovskú rozmanitosť francúzskych syrov- a použil k tomu taliansku národnú špecialitu – pizzu.

J Serri vytvoril na potravinárskom veľtrhu Sirha vo francúzskom Lyone svetový rekord v počte syrov, ktoré umiestnil na jednu pizzu – bolo ich 834 a vážili dva kilogramy. Takže kde sa hrabe Quatro Formaggi… Nešlo pritom o pizzu s priemerom napríklad meter, ale klasických 30 cm. Syry museli byť výlučne francúzske, lebo o to pri rekorde išlo. Upozorniť na to, že Francúzsko je ich svetovou veľmocou – oficiálne ich tu registrujú vyše 1200. Aj J. Serri ich chcel na pizzu dostať 1000, ale aj 834 je svetovým rekordom.

Všetky syry, ktoré na pizzu použili, museli byť francúzske

Na rekorde sa nepodieľal šéfkuchár sám, pomáhal mu jeden z výrobcov syra a keďže šlo o propagáciu, aj jeden YouTuber. Na podujatie bol pozvaný bol aj rozhodca z Guinessovej knihy rekordov. Prípravy na rekord trvali triu 14 mesiacov, predsa len, dostať do dvoch kilogramov hmoty 834 syrov a uložiť ich na kruh v priemere 30 cm, chce tréning.

Predchádzajúci rekord držali tiež Francúzi, jednému lyonskému šéfkuchárovi sa podarilo dostať na pizzu minulý rok 257 druhov syra. Vážili kilogram a pizza mala priemer tiež 30 cm.

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content