Dve miliardy pre reštaurácie a hotely

Toľko dostali minulý rok od štátu rakúske hotely a reštaurácie

Rozdiel medzi prístupom slovenskej vlády a vlády susedného Rakúska k turizmu a špeciálne k horeca segmentu je už desaťročia horibilný. Najnovšie to dokazuje výška štátnej pomoci pre reštaurácie a hotely počas pandémie korony.

Rakúske médiá totiž práve zverejnili informáciu, podľa ktorej dostali rakúske hotely reštaurácie, kaviarne, bary atď. len za rok 2021 vyplatenú štátnu pomoc vo výške 2 miliárd EUR. Za obidva koronové roky – 2020-2021 to bolo 4,2 miliardy EUR. Rakúsky štát poskytol pomoc 37 000 podnikateľom v gastronómii a v hotelierstve.

Aký je to rozdiel v porovnaní so Slovenskom – do konca roka 2021 bolo podľa medializovaných informácií za obdobie od 1. apríla 2020 do 31. mája 2021 vyplatených niečo vyše 120 miliónov EUR a to 14 000 subjektom. Tie pochádzajú z celého odvetvia cestovného ruchu, nielen z horeca segmentu. Otvorená zostáva schéma malej pomoci s vyčlenenými prostriedkami vo výške 220 miliónov eur a veľká schéma pomoci v objeme 37 miliónov eur. Opäť pre celé odvetvie cestovného ruchu.

Podľa informácií v médiách patrí výška slovenskej štátnej pomoci pre cestovný ruch medzi najnižšie v EÚ. Koniec koncov, na máločom sa slovenské hotely a reštaurácie zhodnú tak jednomyseľne, ako na hodnotení pomoci od štátu pre prevádzky, ktoré kvôli pandémii korona vírusu štát sám zatvoril. Pomalá, zdĺhavá, nedostatočná, komplikovaná – to sú najčastejšie hodnotenia.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content