Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

5 dobrých rád na perfektného vianočného kapra.

Vianočné sviatky sú pre mnohé rodiny kulinárskym vrcholom roka. Na Štedrý večer je obľúbenou klasikou vianočný kapor. Samozrejme dávame päť tipov, s ktorými zaručene uspeje každý kapor.

V mnohých domácnostiach je vianočný kapor stále tradičným vianočným sviatočným jedlom. Pri správnej úprave je pevné, elastické mäso kapra lahôdkou, ktorá nemá konkurenciu. Aby sa to podarilo a stal sa pôžitkom pre celú rodinu, pripravili sme päť jednoduchých rád :

  • Pôvod kapra
  • Kosti a ich odstraňovanie
  • Žiadna príliš horúca príprava
  • Podstatná je správna príloha
  • Skladovanie a trvanlivosť kaprov

1. Pôvod kapra

Už kúpa kapra môže ovplyvniť konečný chuťový výsledok. Kapry majú povesť často mastnej, zatuchnutej chuti. Je to spôsobené najmä kŕčovitým držaním tela, nesprávnou výživou a príliš rýchlym rastom. Ak sú, naopak, chované v čistých rybníkoch s nízkou hustotou osídlenia a opatrené kvalitným krmivom, je zaručená vysoká kvalita a dobrá chuť. Preto je o to dôležitejšie, aby ste si pri kúpe vybrali kapra pestovaného v serióznom rybárstve, ideálne v biokvalite. Trvá tri až štyri roky, kým sa podarí vyloviť správne dorastené jedince. Vďaka pomalému rastu a správnemu krmivu sú bio kapry chudé, pevné a chutné. Takéto ryby predávajú Rybárstvo Stupava www.cerstveryby.sk, alebo Agrofarma Budmerice www.ziveryby.sk

2. Kosti alebo ich odstraňovanie

Kapra je možné zakúpiť buď ako celú rybu alebo ako filé. Ak si chcete doma ušetriť veľa práce, je vhodné si zaobstarať filé. Rozdiel oproti celej rybe je v tom, že kosti filé sú už jemne rozdelené vykosťovacím strojom. U nás sú populárne podkovičky a v dobrej rybárni vám kapra takto nakrájajú. V prvých 3-4 podkovách od hlavy je najmenej kostí. Z vyčistenej hlavy a chvostovej plutvy sa robí rybacia polievka alebo silný rybací fond, ktorý si môžete uskladniť v mrazáku.

3. Žiadne varenie na prudkom ohni.

Hojne využívaným variantom úpravy je „kapor na modro“, pri ktorom sa ryba varí v osolenej vode s octom pri maximálne 70 stupňoch. Keďže ryby majú na koži vrstvu slizu, koža sa sfarbí do bledomodra. Ale buďte opatrní: Ak je kapor uvarený na príliš prudkom ohni, výsledkom je, že mäso bude suché, tvrdé a bez chuti.

4. Podstatná je správna príloha

Vianočné menu sa stáva kulinársky dokonalým len so správnymi prílohami. Pre kapra sú ideálne obľúbené slovenské prílohy ako zemiakový majonézový šalát, alebo jeho lightovnejšia verzia s jogurtom, či tradičný slovenský zemiakovo-cibuľový šalát. Ale vyskúšajte ho pre zmenu s varenými malými zemiakmi s maslom a petržlenovou vňaťou či s dusenou koreňovou zeleninou taktiež s maslom a petržlenovou vňaťou.

5. Skladovanie a trvanlivosť kapra

Skladovanie kaprov je podobné ako u iných rýb. Čerstvé, surové ryby sa môžu uchovávať v chladničke jeden až maximálne dva dni, ak sú kvalitné. Surový kapor by sa nemal skladovať dlhšie ako dve hodiny pri izbovej teplote, aby sa zabránilo šíreniu baktérií. Či je kapor ešte čerstvý, spoznáte podľa toho, že je bez zápachu a má pevný povrch. Vo všeobecnosti platí, že trvanlivosť kaprov možno predĺžiť ich zmrazením. Je dôležité zabezpečiť, aby boli ryby vzduchotesne zabalené.

S týmito piatimi tipmi už nič nestojí v ceste k úspešnému sviatočnému jedlu. Či už chrumkavý vyprážaný, grilovaný alebo jemný varený je vždy výborný a tu prikladáme jeden recept zo Školy varenia www.PreGurmanov.sk , kde ponúkajú množstvo zážitkových kurzov varenia.

Kurz varenia v Škole varenia pod vedením Mariána Harcinika

Recept: Vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom.

Podkovy kapra uložiť do mlieka na 2 hodiny a tým bude mäso ešte jemnejšie a nebude mať takú výraznú rybaciu chuť – hlavne deťom to väčšinou vadí. Osolené a okorenené podkovy obalíme v trojobale, ale trošku odvážnejšom. Múka / vajce zmiešané s pivom / strúhanka panko a pre ešte odvážnejších zmiešaná s nadrobno posekanými orechmi 3:1. Vyprážame v repkovom oleji do zlatova na 180 C. Servírujeme so štvrťkou citróna.

Vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom

Zemiaky varný typ A uvaríme. Potom ošúpeme a nakrájame na kolieska ozdobným vrúbkovaným nožom. Zalejeme horúcim hovädzím vývarom, pridáme na kolieska nakrájanú šalotku a ostatné zmiešané prísady. Necháme odležať cez noc. Pred servírovaním dochutíme podľa potreby ešte soľou, korením, octom a olejom.

Recept pre 4 osoby

4 podkovy kapra              500 ml plnotučného mlieka

1 citrón                             300 g hl.múka

2 vajcia                             150 ml pivo 12

300 g panko strúhanka      100 g posekané orechy

1 liter repkový olej na vyprážanie

Šalát

500 g zemiaky typ A          2 väčšie šalotky

250 ml hovädzí vývar         3 PL jablčný ocot

6 PL kukuričný olej            1 PL plnotučná horčica

1 ČL soľ, korenie, cukor

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content