Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Vláda opäť sľubuje pomoc

Zatiaľ na ňu čakajú stravovacie a ubytovacie zariadenia márne

Gastronomické a ubytovacie zariadenia podľa gastronómov a hotelierov bojujú o prežitie v krízových časoch, aké na Slovensku nemajú obdoby. Už pred niekoľkými týždňami adresovali zamestnávatelia, združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) vlastný súbor opatrení. Tie počítajú s dočasným znížením sadzby DPH zo všetkých služieb cestovného ruchu, urýchleným zavedením kompenzačných schém či so zmenami v daňovo-odvodovej oblasti a oslobodením mzdových príplatkov  za prácu počas víkendov a štátnych sviatkov od daní a odvodov. „Opatrenia, ktoré požadujeme sú praxou overené. Fungujú v mnohých zahraničných krajinách. My však, napriek tomu, že od vládnych predstaviteľov opakovane dostávame prísľuby, že pomoc príde, konkrétnu pomoc doposiaľ nevidíme,“ hovorí prezident AHRS Marek Harbuľák.

Jesenné stretnutie Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska

Riešenie problémov v HoReCa bolo jednou z tém na Jesennom stretnutí hotelierov, kde o nich diskutovali s ministrom dopravy a výstavby SR, Andrejom Doležalom. Podľa neho vláda si závažnosť situácie uvedomuje a hotelierov a gastronómov ubezpečil, že riešenia predstaví už čoskoro.

 „Prvý komplexný balík opatrení predstavíme už v najbližších dňoch.  Riešenia by mali v prvom rade vykryť kritické obdobie do konca tohto roka a týkať sa budú predovšetkým energeticky náročných odvetví, ktoré sú od spotreby energií bytostne závislé. Spoločne s predsedom parlamentu zároveň rokujeme s koaličnými partnermi aj o možnosti dočasného prechodného zníženia DPH pre služby cestovného ruchu, a tiež o balíku systémových opatrení, ktoré podnikom pomôžu prečkať budúci rok a minimalizovať negatívne dôsledky energetickej krízy,“ povedal na stretnutí minister dopravy Andrej Doležal.

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content