VALDOBBIADENE – kráľovstvo bubliniek. Dobrý tip ma gurmánsky víkend.

Valdobbiadene by sme pokojne mohli nazvať aj hlavným mestom prosecca. Toto slávne šumivé víno z pestovanej odrody Glera vyrábajú vinohradníci a vinári v dvoch oblastiach, a to Friuli-Venezia Giulia a Veneto, na rozlohe skoro 20 000 hektárov. Avšak iba malá podoblasť v rámci Veneta, ktorá sa rozprestiera v okolí mestečiek Conegliano, Valdobbiadene a Asolo, má geografické označenie pôvodu DOCG.

Valdobbiadene

Toto označenie predstavuje najvyššiu apeláciu a s tým spojené najstriktnejšie predpisy na výrobu prosecca. Ostatných 95 % územia sa označuje DOC a nachádza sa na rovinách zmienených provincií. A práve kopce oblasti Conegliano-Valdobbiadene dávajú tomuto vínu úžasnú chuť a sviežosť. Kráľom prosecca, ktorého celosvetová popularita začala v 70. rokoch 20.
storočia, je maličký kopec Cartizze, v ktorého chotári sa nachádzajú najprestížnejšie vinice s rozlohou 104 hektárov. Každá zo 100 rodín z okolia, ktoré vlastnia často len malú plochu vinice na tomto svahu, vyrába Prosecco Cartizze
v malých objemoch. Mestečko Valdobbiadene sa nachádza priamo na úpätí veľkých kopcov, ktoré sa týčia nad mestom ako veľký ochranný múr. Dominantou mesta je námestie s klasickou samostatne stojacou zvonicou. Je tu stále plno a živo – v viarničkách si môžete vychutnať výbornú kávu a vo vínotékach skvelý výber vín z celého regiónu a, samozrejme, nepreberné množstvo prosecca. K vínu vám vždy ponúknu grisini alebo ich typické frico, čo je syrová placka, ktorú pomaly pečú, až kým sa z nej nestane akýsi syrový čips. Bohužiaľ, vplyvom rozmachu vinárstva sa centrum mesta rozčlenilo, viacero bohatých vinárskych rodín zbúralo malé domčeky a postavilo si samostatne stojace veľké domy spojené s vinárstvami. Najznámejšie prosecco domy tak nájdete hneď v centre. Čo robiť počas gurmánskeho víkendu vo Valdobbiadene? To je veľmi jednoduché, predsa ochutnávať bublinky. Na piatok večer sme si rezervovali degustáciu v prestížnom vinárskom dome Nino Franco. Sprevádzala nás vnučka zaklaateľa Silvia Franco a predstavila nám históriu ich rodinného vinárstva, ako aj celý proces výroby metódou charmant. Degustácia jednotlivých druhov prosecca bola tiež veľmi zaujímavá, pretože sme mohli rozpoznať rozdiely jednotlivých ročníkov, ako aj rôznosť polohy viníc. Najviac nám chutil ich špeciál Nodi. Dozvedeli sme sa aj dôležitú nformáciu o klasifikácii prosecca na brut, extra dry a dry (najsuchšie je brut, polosuché je extra dry a polosladké s najvyšším obsahom cukru je dry). Vinárstvo Nino Franco patrí posledné roky k jedným z najoceňovanejších výrobcov prosecca. Ponúkajú aj ubytovanie formou B & B s bazénom uprostred viníc v rodinnej Ville Barberina, zariadenej v elegantnom rustikálnom štýle.


Na malý obed sme sa vybrali do Osteria senz’Oste, kde podávajú výborné lokálne jedlá a majú aj typický fogolar – otvorené ohnisko, kde väčšinou opekajú bravčové mäso, ale v posledných rokoch i populárne hovädzie mega steaky pre turistov. Nás osviežilo trošku miestneho prosciutta a syra Montasio a k tomu – čo iné ako – Prosecco Garbara od domáceho. Poobede nás
čakala návšteva miestneho obľúbeného vinára, ktorého degustácie sú naozaj neskutočné. Gregorio Bortolin má nad vinárstvom na kopčeku krásne posedenie s výhľadom na celé údolie pod Valdobbiadene. Tu sme si bublinky vychutnali aj s očarujúcim výhľadom. Na večeru sme si rezervovali stôl v miestnej top reštaurácii Salís, lokalizovanej uprostred viníc s nádherným výhľadom. Salís poskytuje aj pár izieb s bazénom, my sme však prišli na ich výborné menu, ktorému dominovali bravčové
mäso a všadeprítomná polenta.

Frico

Tu ju robia skutočne výbornú. Sobotu sme si vyhradili na šport, a ak ste aktívni turisti, určite oceníte neskutočné množstvo značených chodníkov a trás. My sme si objednali miestneho sprievodcu Stefana Candiaga, špecialistu na túry na bicykloch. Na tunajšie kopce je však lepšie si prenajať e-bike. Potom si môžete stopercentne vychutnať päť hodín bicyklovania pomedzi vinice po kopčekoch s nádhernými výhľadmi, prudké zjazdy, ale hlavne pravidelné prosecco pauzy… Na tento úžasný 38-kilometrový zážitok určite dlho nezabudneme. Po takomto výkone sme sa tešili do miestnej ikonickej reštaurácie Al Castelletto v mestečku Pedeguarda di Follina. Pri vstupe nás pozdravila pani domáca Donna Ciemi. Bolo vidieť, že celý personál má pod dozorom a počas celého večera všetko klape podľa jej pokynov. Reštaurácia v dome zo storočia má zaujímavý rustikálny interiér, ktorému dominujú biele a červené pruhy. Prekvapila nás krásna záhrada za domom, v ktorej sme mali prestreté. Ako predjedlo sme si objednali polentu s burratou s burratou olentu s burratou a sopressou, teľacie fašírky, crostini s treskou a závitky s radicchiom. Hlavným jedlom bol steak tagliata s rukolovým šalátom a panzanellou – chlebovým šalátom. Miesto na dezert zaplnili už len úžasné zmrzliny a digestívom bola grappa s bylinkami Valdisonzo.

All Castelletto

Nedeľu sme začali sladkými raňajkami, domáca nám upiekla citrónový koláč, ktorý sprevádzalo Prosecco Ruggeri 2015, a nič lepšie sme si na štart do nového dňa ani nemohli želať. Doobedňajšie potulky po kopcoch a viniciach nám prišli veľmi vhod. Do sýtosti sme si vychutnávali svieži vzduch a nádherné výhľady, ktorých je tu nepreberné množstvo. Plní zážitkov a s kufrom plným fliaš prosecca sme zamierili domov. Cesta bola pohodová a o šesť hodín sme boli v Bratislave, veď je to iba 600 km. Približne takto si predstavujem urmánsky víkend. A čo vy, užmáte plán na zbytok prázdnin?


Ešte zopár tipov na štýlové ubytovanie:
Villa Barberina Nino Franco, Villa Abbazia a v Agriturismo Roccat alebo B & B
Cordana

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content