Najlepšou reštauráciou sveta je opäť Noma

Vyhlásili The Worlds 50 Best Restaurants, ich zloženie je pestré

Včerajšie vyhlásenie najlepších reštaurácií sveta, za ktoré je považovaný rebríček  The Worlds 50 Best Restaurants, prinieslo úspech dánskej gastronómie – na prvých dvoch miestach sa umiestnili kodanské reštaurácie – Noma a Geranium. Prvenstvo Nomy možno označiť ako deja vú, keďže ide vlastne o pokračovateľa legendárnej Nomy, ktorá rebríček vyhrala v rokoch 2010, 2011, 2012 a 2014. V roku 2016 ju René Redzepi zatvoril, aby v roku 2018 otvoril na inom mieste inovovanú Nomu 2.0. Tá o tri roky dosiahla rovnaký úspech, ako je predchodkyňa.

Noma sa po rokoch stala opäť najlepšou reštauráciou sveta

Prvá desiatka je naozaj pestrá -okrem dvoch dánskych podnikov sú v nej dva peruánske ((Centrál a Maido na 4. a 7. mieste), dva španielske (Asador Etxebarri na 3. a Disfrutar na 5. mieste) a dva ázijské – singapúrsky Odette (8.) a hongkongský The Chairman (10.) . Desiatku dopĺňa známa švédska reštaurácia Frantzén (6.) a mexická Pujol (9.). Naopak nenájdeme v nej víťazov z minulých rokov, taliansku Osteria Francescana Massina Botturu a El Celler de Can Roca bratov Roccovcov.

Slovenských priaznivcov špičkovej gastronómie určite poteší, že jednu z najlepších reštaurácií sveta máme hneď za hranicami. Svoje postavenie si udržal viedenský podnik Steirereck, ktorý sa umiestnil na 12. mieste. Jeho majiteľ a šéfkuchár v jednej osobe, Heinz Reitbauer prezentoval svoje umenie na pozvanie Gurmána na Slovensku na gastronomickom sympóziu Gastronomy Slovakia v roku 2018.

Steirereck obhájil svoje pozície

Na 21. mieste nájdeme Hišu Franko, ktorej majiteľka a šéfkuchárka Ana Roš tiež vystupovala na pozvanie Gurmána na Slovensku aj u nás v rámci gastronomického sympózia Gastronomy Slovakia a varila Festival Dinner v reštaurácií UFO.

Päťdesiatka najlepších je naozaj pestrá, zastúpenie v nej majú aj krajiny, ktoré sú na úplnej špičke svetovej gastroscéne nováčikmi – Rusko, Chile, Portugalsko, Kolumbia či Južná Afrika.

The Worlds 50 Best Restaurants naopak nie je podľa výsledkov veľmi naklonená francúzskej gastronómii- najlepšia francúzska reštaurácia – Arpége – je až na 23. mieste a celkovo sú v 50-ke len tri podniky z krajiny galského kohúta. .

Odporúčame tiež...