Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

10 kultových filmov o víne !

Ako si spríjemniť lockdown? Stačí na to sviečka, fľaša dobrého vína a skvelý film. K týmto desiatim kultovým filmom si môžete naliať doma pohár výborného vínka počas koronakrízy.

Sideways (2004)

Na motívy rovnomennej knihy od Rexa Picketa je rozprávaný príbeh dvoch štyridsiatnikov. Kým jeden je nešťastný učiteľ a neúspešný autor, druhý už herecky zenit prekonal. Spoločne sa priatelia vydajú na rozlúčku so slobodou vo vinohradníckej oblasti Santa Barbara County. Film bol nominovaný na Oscara v niekoľkých kategóriách a dostal ho za najlepší scenár podľa literatúry.

Dobrý ročník (2006)

Kultový režisér Ridley Scott sfilmoval knihu Petra Maylea. Príbeh sa točí okolo bankára Maxa Skinnera (Russel Crowe), ktorý zdedí vinárstvo v Provensálsku po svojom strýkovi. Nechce sa vzdať svojho života workoholika v Londýne, a tak cestuje do Provensálska, aby predal vinárstvo. Keď sa tam dostane, rýchlo podľahne čaru krajiny a ľudí, zaľúbi sa do krásnej Fanny Chenal (Marion Cotillard). Keď sa nezvestná sesternica prihlási o dedičstvo, Max Skinner tuší, že jeho nový život sa čoskoro skončí. A možno nie.

Krajina vína (2019)

V tejto komédii môžeme sledovať Amy Poehler, keď oslavuje 50-tku popíjajúc neustále pohár vína. Spolu so svojimi kamarádkami sa Amy vydáva na výlet spojený s ochutnávkou vína do Napa Valley v Kalifornii. Cesta jej prináša veľa vtipných momentov a sĺz smiechu.

SOMM 1-3 (2013, 2015, 2018)

Prvý diel dokumentárneho seriálu sprevádza štyroch kandidátov na ich ceste cez skúšku Master Somelier, jednu z najťažších a najselektívnejších výziev vo svete vína. 2. časť s názvom „Do fľaše“ popisuje históriu vína v desiatich fľašiach, ktoré sa v priebehu filmu otvárajú. Tretia časť je o degustácii. Sprevádzané sú dve ochutnávky – jedna v New Yorku, jedna v Paríži – na ktorých sa objavia medzinárodní velikáni vinárskeho sveta, ako Aldo Sohm alebo Jancis Robinson.

Víno a vietor (2017)

Dráma-komédia o troch súrodencoch Jean, Juliette a Jérémie. Otec im ochorie a úrodu hrozna rodinného vinárstva musia zvládnuť spoločne. Dlho sa nevideli a keď sa stretnú so starými hádkami, opäť to vrie. Podarí sa im ťahať za jeden povraz alebo pôjdu každý svojou cestou?

Bottle Shock (2008)

Komédia sa odohráva v polovici 70. rokov 20. storočia, keď kalifornské víno ani zďaleka nemalo taký status, aký má dnes. Anglický obchodník s vínom Steven Spurrier plánuje degustáciu tých istých amerických vín v Paríži. Ide do Napa Valley na predprípravu. Tam sa zoznámi s náladovým vinárom Jimom Barrettom, ktorý nemá záujem s ním spolupracovať. Jeho pijanský syn však túto šancu spozná a chce spolu so Spurrierom rozhýbať francúzsku vinársku elitu.

Kyslé hrozno (2016)

Je považovaný za najväčšieho falšovateľa vína všetkých čias a je stredobodom tohto dokumentu. Reč je o Rudym Kurniawanovi, ktorý mal záľubu v kupovaní vín zo svetoznámej Domaine de la Romanee-Conti. V polovici roku 2000 sa z neho pod rúškom klamstiev a intríg stala pestrá osobnosť na medzinárodnej vinárskej scéne, bol považovaný za maniakálneho zberateľa a znalca s rozsiahlymi odbornými znalosťami. Zásoboval hviezdy a bohatých zákazníkov tými najlepšími raritami, až kým sa o neho nezačala zaujímať justícia.

“Uncorked” (2020)

Eliáš sa zmieta medzi snom stať sa someliérom a rodinou, ktorej by mal prevziať reštauráciu. Predovšetkým, jeho otec neprejavuje vo filme žiadne sympatie k „tejto veci s vínom“. Eliáš, ktorého rodina nikdy nemala peniaze na cestovanie, vníma víno ako svoje povolanie a príležitosť „vidieť“ všetky krajiny, do ktorých nikdy nevkročil. Nasleduje svoje srdce a volanie vína.

Mondovino – Svet vína (2004)

Dokumentácia osvetľuje globalizáciu vo vinohradníctve a obchode s vínom. Medzinárodné nadnárodné korporácie s optimalizovaným ziskom sa stretávajú s mikropodnikmi, ktoré vkladajú svoje srdce a dušu do niekoľkých fliaš charakterových vín.

Krv do vína (2010)

Dokument sprevádza Maynarda Jamesa Keenana – speváka Grammy ocenenej progresívnej metalovej kapely Tool – a Erica Glomskiho, ktorí realizovali svoj projekt vinárstva Caduceus Cellars v púšti na severe amerického štátu Arizona.

Chľast ( 2020 )

A ako bonus nedá mi nespomenúť tento film, ktorý síce nie je priamo o víne, ale o pití ako takom. Je to asi najlepší európsky film za posledných 10 rokov čo som videl a Mads Mikkelsen je vňom fantastický. Hrá učiteľa, ktorý už stratil všetky ilúzie o svojom poslaní v živote a iba tak ním prepláva. Jeho ďalší traja kamaráti sú na tom rovnako. Pokým ich nenapadne skvelá myšlienka na experiment. Existuje teória, že sa rodíme s malým množstvom alkoholu v krvi a mierna podnapitosť otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje kreativitu. Výsledky experimentu si určite pozri. Sú prekvapujúce!

Odporúčame tiež...

Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content